A Honvédelmi bizottságban is bepróbálkoznának Pintér meghallgatásával Pegasus-ügyben

1 perc

2021.08.03. 08:38

A testület ellenzéki tagjai arra szeretnének választ kapni a belügyminisztertől és a Terrorelhárítási Központtól, hogy vásároltak-e az izraeli kémszoftverből.

A Terrorelhárítási Központ (TEK) beszerzései között szerepel-e a Pegasus nevű kémszoftver? Amennyiben igen, mikor került sor a beszerzésére? Használta-e a TEK a Pegasus nevű kémszoftvert, és ha igen, kinek az engedélyével és milyen célból? – ezekre a kérdésekre várnak választ a Honvédelmi és rendészeti bizottság ellenzéki tagjai Pintér Sándor belügyminisztertől és Hajdu Jánostól, a TEK főigazgatójától, akiknek kezdeményezték a meghallgatását.

Vadai Ágnes, Lukács László és Harangozó Tamás szerint az utóbbi években a TEK szinte minden bizottsági ülésen kérte, hogy aktuális beszerzéseik nemzetbiztonsági okokból mentesüljenek a közbeszerzési törvény hatálya alól, ők viszont azt szeretnék tisztázni, hogy ezen beszerzések között ott volt-e a Pegasus nevű kémszoftver is.

Meghallgatásukra kevés esély van, hiszen a bizottság kétharmadát kormánypártiak adják.

Pegasus-ügy: Az egyik elment nyaralni, a másik megfúrta, de ki jár a végére?

Lázasan keresi az ellenzék, mikor mehetett át titokban a nemzetbiztonsági bizottságon a topkategóriás izraeli kémszoftver, a Pegasus megvételének jóváhagyása. Ezt a munkát a Fidesz sem akadályozhatja, azonban könnyűszerrel bojkottálhatja a testület munkáját hónapokon át. Majtényi László volt adatvédelmi biztos szerint tényfeltáró újságírók lehallgatása törvénybe ütközik, az érintettek bátran perelhetnek.

A Pegasus-kémbotrány akkor robbant ki, amikor egy nemzetközi, szerkesztőségek közti együttműködés keretében működő oknyomozó csoport kiderítette, hogy szerte a világban megfigyeltek a szoftverrel többségében rendszerellenes aktivistákat, ügyvédeket és független újságírókat. Az ügynek van magyar érintettsége is, több újságírót, illetve prominens ellenzéki szereplőt is lehallgattak, vagy a célpontok listáján szerepeltek. A kormány az ügyben hárít, de nem tagad, bár Pintér Sándor belügyminiszter szerint államtitkot sértene, ha újságíróknak válaszolna a Pegasusra vonatkozó kérdésekre.

Pintért meghallgatta volna a Nemzetbiztonsági Bizottság, azonban miután a kormánypárti képviselők nem jelentek meg, az ülés határozatképtelen volt, így Pintér Sándornak nem kellett kérdésekre válaszolnia.

A Pegasusról itt írtunk bővebben:

Pegasus-ügy

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!