Szinte senkit nem találtak Karácsonyék, akiknek tetszene a Fudan Egyetem terve

2 perc

2021.06.14. 09:42

30 ezer kitöltés, közel százszázalékuk nem támogatja semmilyen formában a beruházást. Karácsony Gergely főpolgármester a veszélyhelyzet után országos népszavazást kezdeményezne a témában.

Visszavonhatatlanul bebetonozza a Fudan Egyetemet Magyarországon a Fidesz, ha elfogadják azt a két törvényjavaslatot, amelyről hétfőn éjjel tárgyalnak a Parlamentben – mondta Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester hétfőn. Baranyi, Karácsony Gergely főpolgármesterrel és civilekkel együtt a Fudan-témában korábban indított „négynemes” konzultációról tartott sajtótájékoztatót. Elmondásuk szerint a kitöltők 99 százaléka nem szeretné, hogy a magyar állam Kínától vegyen fel hitelt bármilyen beruházásra, vagy hogy egyáltalán költségvetési forrást biztosítson a Fudan Egyetem budapesti épületének megépítésére.

Baranyi hozzátette, hogy az ellenzék eredetileg népszavazást szeretett volna kezdeményezni a témában, de a veszélyhelyzet miatt erre nem volt lehetőségük. A polgármester megismételte korábbi kijelentését, miszerint nem mondanak le a népszavazásról, helyi, kisebb népszavazásokat is szeretnének indítani.

Baranyi hozzátette, hogy a kormány változatlanul napirenden tartja azt a két törvényjavaslatot, „amellyel visszavonhatatlanul bebetonozzák a Fudan Egyetem budapesti kampuszát”. Mint mondta, nem véletlen, hogy hétfőn „az éj leple alatt” tárgyalja a parlament ezt a két törvényjavaslatot. (A két javaslat egyike szerint ingyen adnák át a kínai félnek a fejlesztési terület Duna-menti telkeit, valamint a Nagyvásárcsarnok felújítására kijelölt műemlék épületeit, a másik pedig a beruházás alapítványi vagyonjuttatásáról szól – írta a Telex.)

Ferencváros polgármestere méltatta a pártok munkáját a konzultáció során, külön kiemelte a Magyar Kétfarkú Kutyapárt tevékenységét, de megemlítette a Momentum és az LMP tevékenységét is. Hozzátette, hogy az ellenzéki pártok közül egyedül a Demokratikus Koalíció nem vett részt a konzultáció szervezésében.

A kérdésekre a válaszok a következőképp alakultak:

  • Egyetért-e azzal, hogy a Diákváros ne az eredeti tervek szerint és helyszínen épüljön meg? – 94,38% nem
  • Egyetért-e a kínai Fudan egyetem budapesti központjának létrehozásával? – 96,92% nem
  • Egyetért-e azzal, hogy a magyar állam hitelt vegyen fel vagy költségvetési forrást biztosítson a kínai Fudan egyetem budapesti központjának megépítésére? – 99,18% nem
  • Egyetért-e azzal, hogy Magyarországon olyan egyetem működjön közpénzből, amely nem nyújt ingyen képzést magyar diákoknak? – 98,74% nem

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a sajtótájékoztatón elmondta, hogy szerinte a konzultáció alapján egyértelműen kijelenthető, hogy „Budapest nem kér a beruházásból”. A főpolgármester szerint mindent megtesznek azért, hogy megakadályozzák a Fudan Budapestre jöttét és hogy a Diákváros az eredeti koncepció szerint valósuljon meg. Mint mondta, a veszélyhelyzet után országos népszavazási kérelmet fognak benyújtani, ugyanis szerinte „az egész országot érinti a beruházás”.

A kormány június első hétvégéjén visszakozott egy hatalmasat a Fudan Egyetemmel kapcsolatban. Egészen addig az volt az álláspontjuk, hogy a Fudan mindenképpen megépül Dél-Pesten, azonban az intézmény esetleges érkezésének híre komoly közéleti vitákat váltott ki, olyannyira, hogy június negyedikén több ezren tüntettek a Fudan ellen. Az sem egyértelmű, hogy mit hozna a Fudan a magyar felsőoktatásnak, az erről szóló cikkünket itt olvashatják.