Borzasztóan kockázatos, mégis menedéknek használják a bitcoint
Minél jobban félnek a befektetők az inflációtól, annál inkább emelkedhet a bitcoin csillaga. Az intézményi vevők megjelenése és a várható szabályozás csillapítja az árfolyamkilengéseket.
Ha már csak 30 százalékos a zuhanás, az azt jelenti, hogy érettebb életszakaszába fordult a piac
– kommentálja Mogyorósi Attila, a CoinCash brókercég társalapító-vezetője a bitcoin minapi értékvesztését, aminek során a 40 ezer dolláros csúcsról 30 ezer alá esett az árfolyam. Ha ez egy tőzsdei részvénnyel történne pár óra leforgása alatt, kitörne a pánik.
A kriptovaluták, s közülük is a legismertebb bitcoin azonban tavaly ősz óta menetelnek, a hozzájuk fűződő befektetői várakozások pedig optimistábbak, mint valaha. Amikor tavaly kora tavasszal kitört a koronavírus-járvány, a bitcoin árfolyama is beszakadt; a mélyponton 4000 dollárért is lehetett venni. Ebből lett aztán a tízszeres emelkedés 2021 elejére; az árfolyam most 38 ezer dollár környékén jár. Az áttörést egy amerikai szoftvercég, a Microstrategy váratlan húzása okozta: 2020 augusztusában elkezdte átcsoportosítani a pénzeszközeit, s az év végéig összesen 1,13 milliárd dollárt fektetett bitcoinba.
Aminek jót tett a koronavírus: történelmi csúcson a bitcoin
2017-ben még csupán megközelítette, most viszont már át is lépte a 20 000 dolláros értéket a bitcoin. Ezúttal viszont nem csak meggondolatlan kisbefektetők nyúltak a kriptopénzhez, mint három éve, hanem az évtizedes rutinnal rendelkező profik, és a nagyvállalatok vásárlásai hajtják az árfolyamot.