Direkt36: Sokkal drágább lesz a budapesti Fudan, mint amiről eddig szó volt, és ezt már rég tudja a kormány
Az egyetem valós méreteiről és a Diákváros háttérbe szorításáról is évekkel ezelőtt megegyezett a kormány a kínai partnereivel.
Már Vang Ji kínai külügyminiszter 2019 júliusában tett látogatásakor eldőlt a sanghaji Fudan Egyetem budapesti kampuszának építése – írja kiszivárgott kormányzati dokumentumokra hivatkozva a Direkt36. A külügyminiszter először Matolcsy György jegybankelnökkel és Palkovics Lászlóval, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetőjével, majd még külön Szijjártó Péter külügyminiszterrel is egyeztetett a Fudanról a február 24-i kormányülésre készített, a Direkt36 által megszerzett előterjesztés alapján. Az előterjesztés alapján azt is írják:
Az egyeztetés során Vang Ji államtanácsos a Fudan Egyetem magyarországi campusának alapítását kiemelt projektként, a Budapest–Belgrád vasút építésével egy szinten kezelte.
2019 második felében dőlt el az is, hogy a kínaiaknak a kispénzű magyar egyetemistáknak szánt Budapest Diákváros helyszíne, a dél-pesti terület tetszett meg a leginkább. A Diákváros fejlesztéséért felelős Fürjes Balázst és a Budapest Fejlesztési Központot (BFK) legkésőbb 2020 nyarán már egyértelműen utasította a kormány, hogy tervezzék újra a Diákváros felosztását és találjanak helyet a Fudannak, állította egy kormányzati forrás a Direkt36-nak. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester viszont azt nyilatkozta: ő januárban hallott először a Fudanról egy BFK-s tárgyalópartnerétől, aki a hivatalos tárgyaláson kívül említette meg, hogy „esetleg egy kínai egyetem is kaphat egyetlen egy épületet a Diákvárosban”. A Direkt36 forrásai szerint Palkovics eddigre a kampusz méreteiről és terveiről már megállapodott a kínaiakkal.
A Direkt36 derítette ki azt is, hogy nagyjából 550 milliárd forintba kerülhet az egyetem felépítése, amit kínai hitelből finanszírozna a magyar kormány. Most azt írják, a következő tíz évben ennél jóval több pénz megy majd el a budapesti Fudanra: az ITM számításai szerint 2023–27 között nagyjából 100 milliárd forint magyar közpénzt, majd 2028-tól évi 15,5 milliárdot kellene a Fudan működtetésére és felszerelésére költeni.
Direkt36: Kínai óriáshitelt venne fel a kormány, hogy kínaiakat bízzon meg a budapesti egyetemépítéssel
A Budapest-Belgrád vasúthoz hasonló üzletre készül Kína és Magyarország az egyetemépítés kapcsán is - állítja a Direkt36.
Hiába a közpénz, a beruházás nem a magyar egyetemisták javát szolgálná: a Fudan Hungary Egyetemet ugyanis tehetős külföldi diákokat megcélzó fizetős magánegyetem lesz a Direkt36 által látott dokumentumok alapján. Az ITM háttérszámításai szerint az alapszakos tanulmányok 2,5 millió, a mesterszakosak 3,7 millió forintos éves tandíjjal indulnának, majd ezek még tovább emelkednének az évek során 3, illetve 4,4 millió forintra. A megszerzett dokumentumok sehol nem említik, hogy az Orbán-kormány biztosítana a magyar diákoknak államilag finanszírozott képzést. Palkovics előterjesztésében is csak arra található utalás, hogy partnercégeket ösztönöznének ösztöndíjprogramok indítására.
A Direkt36 megkereséseire semelyik érintett minisztérium és kormányzati szerv nem reagált.
Mégis osztoznia kell a területen a Fudan Egyetemnek és a Diákvárosnak
Bár korábban a kormány azt állította, hogy a Fudan nem vesz el területet a Diákvárostól, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleménye szerint a két beruházás egy komplexumként épül meg, a sportcsarnokot és a konferenciaközpontot közösen kell majd használniuk. A benyújtott törvényjavaslat már ki is jelöli, hogy mely állami tulajdonú területeket kapná meg ingyen az egyetemet fenntartó Fudan Hungary Alapítvány.