A most kitört erőszak ismét elhúzódó háborúvá fajulhat Izrael és a palesztinok között
A napokban egymásra zúdított rakéták százaival súlyosbított konfliktus hátterében Kelet-Jeruzsálem megoldatlan problémája húzódik, de pártpolitikai érdekek is szerepet játszanak.
Hetek óta lappangott a feszültség Jeruzsálemben, palesztin tüntetők, valamint izraeli rendőrök és szélsőjobboldali zsidó aktivisták többször is egymásnak feszültek, így várható volt, hogy felszínre törnek az indulatok. Az Óvárosban lévő al-Aksza-mecsetnél az izraeli rendőrök és köveket dobáló palesztinok közötti, múlt héten kezdődött összecsapások hétfőn évek óta nem látott erőszakba torkolltak, több száz palesztin, illetve néhány tucat izraeli rendőr megsebesült.
A Gázai övezetet irányító Hamász szélsőséges szervezet válaszul rakétákat zúdított dél-izraeli területekre, és 2014 óta először Jeruzsálem térségére is. Amit Izrael a Gázai övezet elleni légicsapásokkal azonnal megtorolt. Azóta is rakéták százait lövi ki mindkét fél, előrevetítve, hogy az utóbbi években elfeledett és viszonylag alacsony intenzitású konfliktus elhúzódó háborús szembenállássá fajulhat – ha nem a következő napokban, akkor akár a közeljövőben (a nyitóképen az izraeli légvédelmi rendszer, a Vaskupola bevetése a Hamász rakétái ellen).
Rakétaesőt zúdított a Hamász Tel-Avivra
A Hamász szerint 130 rakétát lőttek ki Tel-Avivra és Izrael központi részére.
A feleket hetek óta tüzelte egy évtizedek óta folyó, az izraeliek szerint ingatlanjogi vita. Az izraeli legfelső bíróság először hétfőre halasztotta a döntést arról, hogy helybenhagyjon-e egy korábbi ítéletet hat palesztin család kilakoltatásáról a kelet-jeruzsálemi Sejk Dzsarra negyed egyik utcájában. De a zsidó telepesek javára született korábbi ítélet felülvizsgálatát az erőszak fellángolása miatt a bírói testület újra elnapolta – a jelek szerint már hiába. Ráadásul Izrael bezárta Kelet-Jeruzsálem egyik népszerű plázáját, ahol a hétvégén véget érő ramadán böjthónap során a palesztinok szívesen találkozgattak egymással.