Továbbra sem árulja el az állam, ki áll a Sinopharm-vakcinákon vagyonokat kereső magyar cég mögött

2 perc

2021.04.28. 15:15

Az árbevételét tavaly megtízszerező Danubia Pharma tulajdonosának neve nem derül ki a nyilvánosan elérhető céginformációkból, és az NNK sem árulta el kilétét a 24.hu-nak.

A magyar állam a Danubia Pharmával szerződött a kínai Sinopharm-oltóanyag tömeges importálására, ami egy nagyjából 55 milliárd forintos üzlet. A magyarországi cég kilétét azonban homály fedi, mert a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által tető alá hozott megállapodás megkötése előtt olyan részvényesi megoldást alkalmaztak, amely lehetővé tette, hogy a nyilvános cégadatbázisokból kimaradjon a valódi tulajdonos neve – írja a 24.hu.

A kínai gyártású Sinopharm-vakcina beszerzésére kötött szerződést Gulyás Gergely kancelláriaminiszter hozta nyilvánosságra március elején. Müller Cecíliának a „titkosítás” ellenére is ismernie kellett a Danubia Pharma Kft. valódi tulajdonosi körét, az országos tiszti főorvos ugyanis másképp nem is írhatta alá az óriási összegű szerződést.

Közel tízszeresére ugrott tavaly a Sinopharm-vakcinát beszerző magyar cég árbevétele

A külföldi piacoknak köszönhető a látványos növekedés.

A 24.hu emlékeztet, hogy a Danubia Pharma Kft. néhány héttel azelőtt, hogy január 29-én közbeszerzés nélkül megbízták a Sinopharma-üzlet lebonyolításával, a Syntonite Med Zrt. tulajdonába került.

Ezt a részvénytársaságot úgy építették fel, hogy a nyilvánosan elérhető céginformációkból csak a megbízott képviselők neve legyen kideríthető, a valódi tulajdonosé ne.

A portál emlékeztet, hogy az államháztartási törvény kimondja, hogy állami szerv csak átlátható vállalkozással köthet üzleti megállapodást, azaz a Müller Cecília által vezetett NNK számára a cégnek előzetesen le kellett tennie egy olyan átláthatósági nyilatkozatot, amelyben közli a végső haszonélvező adatait.

A 24.hu április elején közérdekű adatigényléssel fordult Müller Cecíliáékhoz, hogy adják ki a Sinopharm-import mögötti cégek eddig titkolt adatait: a tulajdonosi szerkezetet és a tulajdonos(ok) nevét. A NNK azonban válaszlevelében csak annyit írt, hogy az NNK kínai oltóanyag-beszerzésre vonatkozó szerződések az NNK honlapján elérhetőek.

Danubia Pharma ügyvezetője, Tuza Máté márciusban azt nyilatkozta az Indexnek, hogy "a cég tulajdonosai magyar szakmai befektetők, akik a hazai egészségügy helyzetének javításában látják a jövőjük zálogát".

A G7 korábban azt írta, hogy a Danubia ekkora üzletet még sosem bonyolított le.

A hvg.hu még az érintett vállalatok múltbeli céghálóját is megnézte: offshore, a valódi tulajdonosokat nem mutató cégek sorát találtuk.

A beszerzés ügyében Tényi István nemrég feljelentést tett.