Amerika is aggódik a kínai Fudan Egyetem magyarországi kampusza miatt

2 perc

2021.04.28. 15:59

Peking bizonyítottan befolyásszerzésre és a szellemi szabadság elfojtására használja a felsőoktatási intézményeit az amerikai nagykövetség álláspontja szerint.

Az Amerikai Egyesült Államok is aggódik a sanghaji Fudan Egyetem magyarországi terjeszkedése miatt – írta az amerikai nagykövetség a Magyar Hangnak. A lap rákérdezett, hogy szerintük jelent-e pénzügyi vagy biztonsági kockázatot Magyarország számára ez a lépés, és alááshatja-e ez a NATO-egységet.

"Nagyra értékeljük az erős kétoldalú kapcsolatokat NATO-szövetségesünkkel, Magyarországgal. A NATO-tagság lehetőséget adott Magyarországnak, hogy jelentősen fejlessze a gazdaságát, annak köszönhetően, hogy nem kell külső biztonsági fenyegetéstől tartania.

Aggodalomra ad okot a Fudan Egyetem első európai kampuszának lehetséges megnyitása, mert Peking bizonyítottan kártékony befolyásszerzésre és a szellemi szabadság elfojtására használja a felsőoktatási intézményeit"

 – nyilatkozta az amerikai nagykövetség a Magyar Hangnak.

A Fudan Hungary Egyetem előkészítését lehetővé tevő stratégiai együttműködési megállapodást kedden délután írta alá Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, kormánybiztos és Xu Ningsheng, a Fudan Egyetem elnöke. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tájékoztatása szerint ez egyedülálló lehetőséget teremt a magyar, kínai és más nemzetiségű hallgatók számára oklevelek megszerzésére, specializációk elvégzésére és tudásuk elmélyítésére.

Diákváros a Fudan árnyékában: Budapest új városnegyede vagy Palkovics ékszerdoboza?

A Déli Városkapu Fürjes Balázs szerint Budapest aranytartaléka, ennek ellenére a Diákváros csak az elkaszált budapesti olimpia hagyatékaként épülhet meg itt. A Fudan Egyetem érkezése a kormány szerint nem veszélyezteti a projektet, az urbanisztikai tervek viszont másról árulkodnak, Palkovics kezébe kerülve pedig szinte teljesen átláthatatlan, milyen projekt valósul meg Dél-Pesten.

A Magyar Hang arra is rákérdezett, hogy a Biden-adminisztráció bevezet-e szankciókat magyar magánszemélyekkel vagy cégekkel szemben korrupciós vagy emberi jogi bűncselekmények miatt – ahogy azt tette például Szlovákiában. A nagykövetség válaszában azt írta, hogy a Biden-adminisztráció elkötelezett a jogállamiság és az emberi jogok védelme, valamint a korrupció elleni harcban, amely a diplomáciája alapját képezi, hangsúlyozták, hogy továbbra is minden eszközt fel fognak használni, hogy elérjék ezeket a célokat.

A Biden-adminisztráció kommunikációjában eddig csak egy esetben jelent meg hangsúlyosan a magyar kormány: a Klubrádióval kapcsolatban február 10-én közleményt adott ki az amerikai külügyminisztérium, amelyben a magyarországi médiapluralizmus hanyatlásával kapcsolatos aggályaiknak adnak hangot.