Egy szakértő szerint az olyan vakcinák, mint amilyen a kínai Sinopharm is, nem eléggé hatásosak

1 perc

2021.04.11. 11:50

Ha az mRNS-alapú vakcinákhoz hasonlítják őket, gyengén teljesítenek – mondta a kínai járványügy vezetője.

Nem adnak magas fokú védettséget a kínai vakcinák – jelentette ki az AP szerint egy szombaton, Csengtu városában tartott rendezvényen a kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ vezetője.

Gao Fu előadásában az inaktivált vírust tartalmazó vakcinákról beszélt, melyekből kettő ismert: az egyik a Sinovac, a másik pedig a Sinopharm terméke. Ez utóbbit – több más ország mellett – Magyarországon is használják.

A járványügyi szakember elsősorban az mRNS-alapú vakcinákhoz hasonlítva beszélt a kínai oltóanyagokról, hangsúlyozva, hogy a két kategóriát nézve a kínai teljesít gyengébben.

Gao Fu megemlítette, hogy a kínai oltóanyagok hatásossága többféle megoldással is javítható. Példaként említette az adagolás, és a két oltás között eltelt idő újragondolását, az ismétlő oltások számának növelését. Ez utóbbi a szakember szerint már napirendre került a kínai hatóságoknál. (Az Egyesült Arab Emírségekben pedig már régebb óta három adagot adnak be a Sinopharmból.)

Az AP arra is kitér cikkében, hogy a Sinovac vakcina hatásosságát brazil kutatók mindössze 50,4 százalékosnak találták. Ezzel szemben a Pfizer-BioNTech-féle oltóanyag ugyanezen a teszten 97 százalékot ért el.

Több mellékhatást tapasztalnak azok, akiket Modernával oltottak, mint akik a Pfizer vakcináját kapták

A védőoltások előnyét nem lehet elégszer hangsúlyozni. Abban ugyanakkor eltérés mutatkozik, hogy az egyes gyártók termékei milyen mellékhatást váltanak ki az emberből.