Tényleg szovjet oltáshoz voltak szokva a Kádár-rendszer nemzedékei?
A Szputnyik V megbízhatóságával nem függ ugyan össze, de a szocializmus éveiben a fejlett hazai gyógyszeripar vakcinái voltak nyerők – bár volt szerepe a szovjet importnak is.
Nemcsak közösségi oldalakon pörög az érvelés és ellenérvelés, hanem Orbán Viktor is szóba hozta (legutóbb egy német lapban): „a kommunizmus idején gyerekkorunkban szovjet vakcinákkal oltottak minket, és látják, jól vagyunk“.
Valójában azonban – már csak a korra jellemző önellátás jegyében is – azokban az időkben főleg magyar oltóanyagokat vetettek be. Nem utolsósorban azért is, mert a hazai gyógyszeripar hagyományosan fejlett volt, mindjárt erre is hozunk példákat. Az általunk megkérdezett néhány szakértő alig emlékezett szovjet vakcinák hazai alkalmazására – a kivételek közé tartozik egy szovjet kanyaróoltás és a gyermekbénulás elleni Sabin-cseppek története.
Igaz, a Sabin-csepp addigra valójában szovjet–amerikai volt. Az amerikai kutató szovjet kollégákkal közösen fejezte be kutatásait, és a vakcina kipróbálása az USA helyett a Szovjetunióban történt. Erről itt írtunk:
Az oroszoktól jött a vakcina, és legyőzte a járványt - több mint 60 éve
Migránsok is fejlesztették az oltóanyagot. Nyugaton nem bíztak az orosz vakcinában. A világjárvány miatt világméretű volt a tudományos együttműködés. Történet a gyermekbénulás éveiből.
A Sabin-cseppek gyártása az első nagy és sikeres, szovjet importtal végzett oltási kampány után idehaza is megkezdődött, de a termelés nem volt hatékony; ez volt az az oltás, amely aztán a Szovjetunióból érkezett. A másik gyermekbénulás-oltást, az amerikai Salk-vakcinát itthon gyártották – de csak az első importhullám után. Ez meglepő történet volt.