Meddig tolható ki az emberi élet? Hány éves korig az egészség? Elértünk a határhoz?

7 perc

2024.11.05. 08:30

2024.11.05. 17:38

Elérte már az emberiség a maximálisan lehetséges életkort, vagy még van hova fejlődni? Bár e kérdésről régóta tart a szakmai vita, tudósok ma inkább előbbit tartják valószínűnek, mivel az öregedést okozó élettani folyamatok kikapcsolása csodaszámba menne.

Szeretnének 150 évig élni, ezért reggel 5-kor kelnek, napközben kínosan ügyelnek az egészséges étkezésre és a rendszeres mozgásra, többször végeznek hiperbár oxigénterápiát (azaz tiszta oxigént lélegeznek be, hogy jobban regenerálódjanak), délután fél 6-kor vacsoráznak, este 9-kor pedig már ágyban is vannak, miután sétáltak egyet és részt vettek egy vörösfénykúrán. Egyebek mellett így próbálja biztosítani a kivételesen hosszú életet egy harmincas évei derekán járó amerikai biohacker házaspár, amelynek tagjai minden lehetséges eszközzel igyekeznek biológiai funkcióikat és teljesítményüket csúcsra járatni.

Nem biztos, hogy a minap a (bulvár)hírekbe is bekerült páros sikerrel fog járni, mivel a tudomány újabb eredményei szerint a fejlett országokban egyre lassabban növekszik a várható élettartam, az emberiség már alighanem elérte a „plafont”, azaz azt a maximális életkort, ami biológiailag lehetséges. Lassan három évtizede, hogy 122 éves korában elhunyt a francia Jeanne Calment, és azóta – bár egyre több a Földön az idős ember – csak megközelíteni tudták ezt a rekordot.

Szupercentenáriusok
Néhány százan lehetnek világszerte, akik túl vannak már a 110. születésnapjukon, de a pontos számot senki sem tudja, mivel sok velük kapcsolatban a bizonytalanság a pontatlan nyilvántartások, saját (memória)zavaros beszámolóik, esetleg a hírnévre pályázó családjuk által hamisított életrajzi adataik miatt. A kutatóknak ezért szinte minden esetben afféle detektívmunkát kell végezniük, mielőtt hivatalosan is megerősítik egy szupercentenárius korát. A valaha volt legidősebb emberként számontartott Jeanne Calment esetében is felmerült pár éve, hogy az 1875-ben született asszony valójában 60 éves kora táján elhunyt, és az ő személyazonossága alatt (a világot megtévesztve) a lánya élt 1997-ig, de ezt hamar cáfolták.

A francia nő hosszú életének titka a kutatók szerint egyrészt a jó génekben rejlik (felmenői között többen is megérték a 90-et), másrészt aktív életmódjában: 85 éves korában kezdett vívni tanulni, 100 évesen is kerékpározott, és majdnem 115 éves koráig tudott egyedül járni. Ő maga úgy vélte, az étkezéshez használt és a bőrére is rendszeresen kent olívaolaj, a napi egy pohár portói bor és a heti egy kilogramm csokoládé, valamint „rettentő akaratereje” tartotta életben ilyen sokáig.

A második legidősebb, Tanaka Kane két éve, 119 éves korában hunyt el. A jelenlegi rekorder szintén egy japán hölgy, Itooka Tomiko, aki 1908 májusában, 116 évvel ezelőtt született, de még tud önállóan mozogni, bár többnyire tolószékkel közlekedik. Mindketten túlélték a valaha volt legidősebb férfiakat, akiknek a körében a 116 év már csodának számít.

De nem (csak) emiatt véli úgy egyre több tudós, hogy érdemben már nem fog kitolódni az emberi kor végső határa.