Az ország szép lassan elmerül a vakcinairigységben – és ezzel nincs is semmi baj

8 perc

2021.03.02. 04:30

Alig pár hónapja oltanak Magyarországon a koronavírus ellen, de máris egyre többen érzik azt, hogy türelmetlenek, irigylik azokat, akik már megkapták, aztán persze emiatt rossz érzésük lesz. Pedig a vakcinairigység természetes dolog, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne vele mit kezdeni. Ronthat azonban a helyzeten egy átláthatatlan oltási sorrend, és ha nem tudjuk, mikor kerülünk sorra.

Meddig kell még várnom a koronavírus elleni oltásra? A szomszédom miért kapta meg, amikor fiatal, és semmi baja, az idős nagypapám pedig még mindig vár? És különben is, ő miért kapja a Pfizer–BioNTech vakcináját, nekem pedig miért csak a kínaiból jut? Mióta a lakosságot is elkezdték oltani Magyarországon, egyre több családban és közösségben hangzanak el a fenti kérdések. A jelenségnek már neve is van: vakcinairigységnek hívják, és nem csak arra vonatkozik, amikor haragszunk valakire, mert a rendszert kijátszva került előre az oltási sorrendben. Az érzés ugyanúgy okozhat nehéz pillanatokat egy oltásra váró egészséges fiatalnak, mint a legveszélyeztetettebb körhöz tartozó időseknek.

Egyre többen érezhetik úgy, hogy a kormány kiszúr velük a keleti vakcinákkal

A kormány először szembesül azzal, hogy sokan nem várják, hanem visszautasítják az oltást. Az orosz és kínai vakcinák iránti bizalmatlanság csökkentése nem prioritás. Igaz, a beszerzés célja nem is feltétlenül az volt, hogy fel is használják a milliószámra vásárolt keleti oltóanyagot.

„Engem konkrétan frusztrál, hogy én miért nem kapok oltást, míg mások már igen.

Van egy kisebb krónikus betegségem, ami ugyan nem függ össze tipikusan a koronavírussal, de krónikusnak krónikus. Amikor olyan ismerőseimet is elkezdtek értesíteni, akik gyakorlatilag nem is értették, mégis milyen betegség miatt kerültek fel a listára, rendesen elrontotta a napomat” – sorolta sokak dilemmáját harmincas éveiben járó Ákos.