Homályba burkolódzó újságírók csoportja dönt a Golden Globe-díjakról

14 perc

2021.02.28. 14:00

A nevetségességből hosszú és nehéz út vezetett a Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szervezetének ahhoz, hogy őket, és az általuk filmes és tévés produkcióknak kiosztott Golden Globe-díjat is komolyan vegyék. Ezért nem hiányzott nekik, hogy az idei, online gálára időzítve a pénzügyeiket firtatta egy tényfeltáró riport. Arra is emlékeztettek, hogy még a 87 tag névsora sem ismert, azt viszont tudni, hogy egyedüli magyarként köztük van Návai Anikó.

A díjátadó ünnepségek Donald Trumpja

– ezt a jelzőt akasztották a Golden Globe gálára, amit az idén a virtuális térben tartanak. Az egyik házigazda, Tina Fey New Yorkból, a másik, Amy Poehler az esemény megszokott helyszínéről, a Los Angeles-i Beverly Hilton szállodából jelentkezik be, a díjazottak pedig online mondanak köszönetet az elismerést odaítélő Hollywoodi Külföldi Tudósítók Szervezetének (HFPA). Annak a zárt újságírói klubnak, amelyet a párhuzam alapján a tévéközvetítés házigazdája, az NBC 1996-ban épp úgy a semmiből emelt a magasba, ahogyan 2004-ben A gyakornok című álláskereső valóságshow főszereplőjeként a csődből csődbe szédelgő, megkopott nimbuszú ingatlanmágnásból, Donald Trumpból is szupernek tűnő üzletembert varázsolt, akit ez a hullám egészen a Fehér Házig röpített. A Golden Globe-ot is az Oscar-díj előhírnökének tartják, ám az oszlopon álló aranyozott glóbusz, a köré tekeredő celluloidszalaggal nem mindig csillogott ilyen fényesen.

Trump ma is azt használja, amit egy valóságshow-ban tanult

A koronavírus-járvány kezelésében is visszaköszönnek azok, a tudás és a hatalom egyedüli birtoklását kifejező gesztusok Donald Trumpnál, amiket abban a valóságshowban fejlesztett tökélyre, amely az önfényező New York-i ingatlanmágnást ráállította a Fehér Házig vezető útra.

A HFPA honlapja és sajtótörténészek kutatásai szerint 1943-ban a dél-afrikai születésű, több angol nyelvű lapnak is író Nora Laing kezdeményezésére nyolc, Kaliforniában élő külföldi tudósító az egymás otthonában tartott összejöveteleken azt találta ki, mi lenne, ha a hollywoodi sztárokról szóló pletykák csereberélésén túl komolyan vennék magukat, és ők is díjaznák a legjobb amerikai filmeket. Azoknak akkor már ott volt az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) 1929 óta kiosztott Oscar-díja, de az véleményük szerint az amerikaiak értékítéletét tükrözte, s úgy gondolták, az sem lenne baj, ha az álomgyár hírességei velük is szóba állnának, és a mondandójukat megoszthatnák a hazai olvasóikkal.

Golden Globe-ra jelölték Vanessa Kirbyt a Pieces of a Woman-ben nyújtott alakításáért

Mélyen megrázó film lett Mundruczó Kornél és Wéber Kata Pieces of a Woman-je, amely egy tragikus otthonszülés következményeiről, az elviselhetetlen gyász feldolgozásának útjairól mesél. Shia LaBeouf botránya nagyon nem tett jót a filmnek, Vanessa Kirbyt viszont nem véletlenül emlegetik Oscar-esélyesként.

A célra megalakították a HFPA elődjét, és 1944 januárjában megtartották az első díjosztót, öt kategóriában: legjobb film, női és férfi főszereplő, női és férfi mellékszereplő. Az esemény nélkülözött minden látványosságot, a 20th Century Fox egyik épületében rendezték. A legjobb film a házigazda stúdió által forgalmazott – a franciaországi Lourdes zarándokhely hírnevét megalapozó látomásról ismert parasztlányról szóló – Bernadette (The Song of Bernadette) lett, a legjobb női főszereplő díját pedig az őt játszó Jennifer Jones kapta, akit később David Selznick, a legendás producer vett feleségül. Az első győztesek még csak egy oklevelet kaptak, a 24 karátos arannyal bevont Golden Globe ötlete egy évvel később merült fel, amikor már egy vacsora keretében jelentették be az elismeréseket.