Felfordulás Oroszország holdudvarában, ahol Putyin már nem tud rendet tartani
Több fronton is kihívásokkal szembesült az utóbbi egy évben Moszkva az érdekszférájának tekintett volt szovjet tagköztársaságokban, és a jelek azt mutatják, már nem tud vagy akar mindenütt olyan határozottsággal fellépni, mint korábban tette.
Nem kétséges, hogy nem a 2020-as volt Oroszország legjobb éve azóta, hogy Vlagyimir Putyin 2000 elején hatalomra került. Az ukrajnai beavatkozás óta gyengélkedő orosz gazdaság növekedése már a koronavírus-járvány előtt is elmaradt a globális átlagtól, most pedig még inkább ez a helyzet. Ahogy nálunk, Oroszországban is a járvány második hulláma bizonyult sokkal súlyosabbnak. Mindez párosult azzal a belpolitikai bizonytalansággal, ami Putyin politikai jövője körül alakult ki.
Egyfelől az alkotmánymódosítás gyors „keresztülverése”, másfelől Putyin érinthetetlenségének sokoldalú bebiztosítása éppúgy értelmezhető a hatalommegtartás, mint a hatalomátadás előkészítésének bizonyítékaként. Az utóbbit erősítették az orosz elnök állítólagos betegségéről szóló hírek – amik természetüknél fogva ellenőrizhetetlenek –, míg az előbbit azok az alkotmánymódosítások, amelyek nemhogy nem gyengítették az elnök hatalmi jogosítványait, hanem tovább növelték azokat.
Moszkvában cáfolják Putyin közelgő lemondását, de akadnak furcsa jelek
A The Sun című brit bulvárlap értesülései szerint néhány hónapon belül lemond tisztségéről az állítólag Parkinson-kórban szenvedő Vlagyimir Putyin orosz államfő. Dmitrij Peszkov Kreml szóvivő szerint Putyinnak semmi baja és nem mond le idő előtt, az interneten viszont sok olyan videó és nyilatkozat kering, amelyek más képet sugallanak.
Egy posztja átadására készülő államfő aligha készítené elő a távozását utóda jogainak kiszélesítésével. De lehet, hogy ez az ellentmondás könnyen feloldható, ha annak hátterében Putyin gyorsan romló egészségi állapota áll. Ha ugyanis ez lenne a tényleges helyzet, az megmagyarázhatná, hogy az év elején még miért a hatalommegtartás szempontjai tűntek fontosnak, míg az év második felére miért a távozás előkészítése vált elsődleges feladattá. Egy olyan elnök, aki 2036-ig készül hatalmon maradni, aligha akar már 2020-ban visszamenőlegesen, az elnöki ciklusait megelőző időszakra is teljes körű immunitást szerezni. Ha viszont a távozásán gondolkodik, akkor érinthetetlenségének jogi megerősítése nagyon is érthető. Egyelőre nem világos azonban, melyik változatról van szó.