Összegyűjtöttük, mi változik január elsejétől

4 perc

2021.01.01. 09:00

Egy átlagos év első napján akkor is megváltozik egy sor szabály, ha épp békés, nyugodt időket élünk, hát még most, amikor a járvány miatt, vagy minimum arra hivatkozva amúgy is rekordgyorsasággal vezetnek be új rendelkezéseket.

Lakásvásárlás, felújítás

Arról már az adózással foglalkozó cikkünkben külön írunk, hogy januártól egy év szünet után újra 5 százalék lesz az új lakások után fizetendő áfa. Ehhez jön hozzá az, hogy a lakásfelújítás költségeinek felét, de maximum 3 millió forintot utólagos támogatásként kifizeti a kormány a családosoknak. Akinek nincs elég önerője a felújításhoz, az otthonfelújítási kölcsönt vehet fel, de nekik érdemes várniuk, mert ez a része a szabályozásnak csak februárban lép életbe.

Fazekas István

Új lakásenergetikai szabályok

Sokan készülhettek úgy, hogy a mostantól készülő épületek energiaigényének legalább 25 százalékát olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik, vagy a közelben állítják elő. Fontos kiemelni, hogy ez nem csak napelemet jelenthet, sokan használják a hőszivattyús fűtési rendszert is. Csakhogy a kormány a szilveszter előtti nagy rohamban adott egy kis haladékot, így nem január 1-jétől, hanem csak július 1-jétől lesz érvényes ez a szabály.

Azoknak az épületeknek, amelyekre 2021-ben adják ki a használatba vételi engedélyt, kötelező az eddigi CC helyett legalább BB, azaz közel nulla energiaigényű besorolást szerezni.

Online kártyás vásárlás

Hivatalosan január 1-jétől változik meg az online kártyás vásárlás folyamata – valójában több bank fokozatosan áll át az új rendszerre már 2020-ban. Kétfaktoros ügyfélhitelesítést vezetnek be, vagyis vagy egy előre megadott jelszó és egy sms-ben megkapott kód kell az online vásárláshoz, vagy egy mobilalkalmazással lehet fizetni.

AFP / CAIA IMAGE

Elektronikus fizetési lehetőség biztosítása

Januártól minden online kasszával rendelkező kereskedő köteles lesz felajánlani az elektronikus fizetés lehetőségét, összeghatártól függetlenül. Ezt a járványhelyzetre hivatkozva jelentették be, de a korábbi szabályok szerint akkor is be kellett volna vezetni, ha nincs járvány.

Az adózással kapcsolatos bürokrácia

Az áfabevallás tervezetét a NAV készíti el. Ezt július 1-jén kezdik meg. Ez azonban nem jelenti azt, hogy – a magánszemélyek szja-bevallásához hasonlóan – kész is lenne az adóbevallás, a visszaigénylések miatt a bevallási tervezetet csak az adózó véglegesítheti.

A gépjárműadóval és a helyi iparűzési adóval kapcsolatos adóhatósági feladatok az önkormányzatoktól átkerülnek a NAV-hoz.

Hivatalosan az év első munkanapjától, január 4-től már nem csak a vállalkozások, hanem a magánszemélyek felé kiállított számlákat is továbbítani kell a NAV-nak. Csakhogy az adóhatóság március 31-ig türelmi időt hirdetett.

Fazekas István

Egészségügyi járulék

Megnő az egészségügyi szolgáltatási járulék, aki ezt saját magának fizeti, annak havi 8 ezer forintot kell majd befizetnie. Mivel minden hónapban az előző hónapért kell fizetni, az első emelt összegű tétel befizetési határideje február 12. lesz.

Emelkedik januártól a gyermekgondozási díj, a 2019-ben bevezetett gyod a még 2018-ban meghatározott ütem szerint januártól a minimálbér 88 százalékára emelkedik a 2020-as 77 százalékról.

A szociálpolitikát érintő változás lesz a csecsemőgondozási díj emelkedése is, de ez csak júliusban lép életbe.

OKJ, szakképzés változásai

Az eddig ismert formájában megszűnik az Országos Képzési Jegyzés (OKJ), ehelyett a Szakmajegyzés érkezik. Az OKJ-rendszer szakképesítései közül az alapszakmákat 5 éves technikumban, 3 éves szakképző iskolában vagy 1,5–3 év alatt iskolarendszerű felnőttoktatásban lehet megszerezni, a rövidebb idejű vagy specializációként egy alapszakmára épülő szakmai képesítést pedig csak felnőttképzésben szerezhetik meg. Vagyis az eddiginél kevesebb szakma közül lehet választani, és több ideig tart a képzés.

MTI / Ujvári Sándor

Útdíj

Mostantól minden évben automatikusan megváltozik az útdíj, ha augusztusban inflációt mér a KSH. Ügyes a megfogalmazás: ha valamikor majd csökkennek a fogyasztói árak, akkor attól nem lesz alacsonyabb az útdíj. 2020-ban 3,9 százalékos volt az augusztusi infláció – az egész évben ekkor volt a legnagyobb –, így most ennyivel nő az útdíj is.

Filmek

A magyar filmipar erősödését várják attól, hogy minden külföldi színész vagy stábtag, aki magyarországi forgatásért külföldi cégtől kap pénzt, egyszerűsített adózást kérhet – eddig erre csak akkor volt lehetőség, ha az év kevesebb, mint felét töltötte itt. A statiszták jövedelmi határa, amely alatt lehet egyszerűsített foglalkoztatást választani, napi 12-ről 18 ezer forintra nő, ráadásul nemcsak a filmeknél, hanem a reklámoknál is érvényes lesz ez. Ha pedig egy külföldi színész vagy stábtag 100 százalékban a belföldi szja vagy egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapján szeretne adózni a fizetése után, akkor 3 helyett 12 millió forint alatt kell maradnia a bérnek.

A jótállás szabályai

A jótállásból eredő jogok érvényesíthetőségéhez mostantól nem lehet feltételként szabni azt, hogy a vevő a felbontott csomagolást is adja vissza. Eddig 1 év volt a jótállás időtartama a 10 ezer forintnál drágább termékekre, mostantól a 100–250 ezer forintos tartományra 2, az ennél drágább termékekre 3 év lesz. Ha a vásárló a terméket fél évig nem helyezteti üzembe, miután megkapta, akkor nem az üzembe helyezés napja, hanem az átadás napja lesz a jótállás kezdő időpontja.

Ha az első javításnál kiderül, hogy a termék nem javítható, vagy ha a jótállási idő alatt három javítás után újra elromlik, netán ha a vevő javítást kér, és ez 30 napon belül nem történik meg, akkor az eladó köteles kicserélni a terméket.

És a magyar nemzet újabb honvédő háborújának igazi sikere, ami máris győztes évvé teheti 2021-et, legalábbis a kormánykommunikáció szerint:

Évi 86 literig újra adómentes lesz a pálinkafőzés.