Hónapokon át barangoltak amerikai számítógépes rendszerekben orosz hackerek
Egyelőre felmérhetetlen következményekkel járó hackertámadás érte az USA-t és több szövetségesét. Az állítólag az orosz hírszerzéssel kapcsolatban álló hackerek hónapokon át garázdálkodtak az elfoglalt szervereken, amelyekre ismeretlen kémprogramokat telepíthettek. A visszavágás elkerülhetetlennek tűnik.
„Ez a történelem eddigi legsúlyosabb következményekkel járó kiberhadművelete,
hónapokig tart majd a károk felmérése és az ellenfél kiebrudalása. Ezután pedig jön a második szakasz: meg kell értenünk, miért vallottunk kudarcot, és ki kell találnunk, hogy építhetjük újjá a kormányzati szerverek biztonságát” – vélekedett Dmitri Alperovitch, a CrowdStrike kiberbiztonsági cég alapítója és a Silverado Policy Accelerator nevű geopolitikai kutatóintézet elnöke. Alperovitch hozzátette: egyelőre nem lehet tudni, hogy a betörők milyen egyéb programokat és csapdákat csempésztek be az elfoglalt hálózatokba.
Navalnij-mérgezés: a lebukás miatt tovább romolhat a Nyugat és Moszkva kapcsolata
Viszonylag ritka, amikor a merénylő és áldozata a sikertelen támadás után békésen elbeszélget egymással telefonon. Most ez történt: a legismertebb orosz ellenzéki, Alekszej Navalnij hívta fel Konsztantyin Kudrjavcevet, az FSZB egyik tisztjét, aki több bizonyíték szerint is részt vett a Navalnij elleni augusztusi merényletben. A beszélgetésnek pedig súlyos következményei lehetnek.
Az is ijesztő, ami eddig látszik. Miután a támadók, valószínűleg még 2019 végén, betörtek a számítógépes rendszerek felügyeletét végző szoftvereket gyártó texasi SolarWinds hálózatába – a jelszó állítólag a könnyedén megfejthető Solarwinds123 volt – módosították az Orion nevű program frissítését. Amikor pedig a SolarWinds tavasszal elérhetővé tette az új verziót, a mintegy
18 ezer állami és magánfelhasználó letöltötte és telepítette a rosszindulatú trójait tartalmazó programot, és ezzel széles hátsó kaput nyitott a kutakodni akarók előtt.