Orbánnak van B-terve: ha az unió nem enged, Brüsszelből csinál kampánytölteléket
A járvány politikai kockázatait éppen úgy kezeli Orbán Viktor, mint a tavasszal tette: fojtogatja az ellenzéket, kiszolgálja választói világképét, lestoppolja az adóforintokat, és vétóval ökölharcba rángatja Európát. Ha pedig a második hullám durvább az elsőnél, akkor Orbán is bedurvul.
Egyértelmű eredményt hozott Brüsszelben az Európai Unióhoz delegált tagállami nagykövetek hétfői próbaszavazása: többsége lesz az Európai Parlament és a Tanács által kialkudott jogállami mechanizmusnak, amikor az illetékes miniszterek döntenek majd róla. Hiába ellenkezett tehát Magyarország és Lengyelország, jelen állás szerint pénzmegvonással lehet majd büntetni az EU-támogatások elköltéséhez köthető jogállami intézményrendszer hiányosságait. Ez leginkább az igazságszolgáltatásra igaz, amelynek feladata lenne a korrupciós esetek feltárása és szankcionálása. A leghatározottabban Hollandia és az északi államok ragaszkodtak hozzá, hogy ha már nettó befizetők, a polgáraik adójából ne autokraták hatalmát és oligarchák gazdagságát gyarapítsák.
Hasonlóan elkötelezett egy hatékony mechanizmus mellett az Európai Parlament, azon belül az Orbán által 2019-ben nyilvánosan kikosarazott Manfred Weber és az általa vezetett néppárti frakció is. A képviselők zokon vették, hogy a beleszólásuk nélkül a nyáron az EU állam- és kormányfői maratoni tárgyalásaik során ártalmatlanná tették a jogállam védelmét célzó reformot.
A négynapos nyári csúcsra hivatkozik viszont a magyar és a lengyel miniszterelnök: szerintük az egyhangú döntést igénylő hétéves költségvetés és az azt kiegészítő válságkezelési alap megszavazásának feltétele, hogy a jogállami mechanizmust elássák. Miután a nagyköveti döntés szerint 2021-től bevezetik a pénzügyi büntetések rendszerét, Orbán bejelentette: megvétózza a 27 tagállamot szolgáló költségvetést és az unió első közös hitelfelvételét, amely megmenthetné a súlyos válságba került déli államokat.
New York Times: Orbán és a lengyelek túszul ejtették az EU-t
Az amerikai lapban megjelent írásban az áll, hogy megfelelő jogi eszközök híján az unió maga sem tudja, hogyan mászhat ki a csávából a gigantikus helyreállítási alap blokkolása után.
A hírre ideges telefonálás kezdődött minden szinten. Brüsszelben azt remélték, elég pénzt ígér Budapestnek és Varsónak a következő hét év, hogy az érintett kormányok lenyeljék a békát. Úgy kalkuláltak, a harccal nem érnek el semmit, csak magukra haragítanak mindenkit, egyébként is elementáris erővel érkezett meg a járvány második hulláma a két renitens országba. Minek vívna akkor Orbán háborút?