Befagyott a magyar-ukrán viszony, pedig ez valójában egyik félnek sem érdeke
Megerősítette az Orbán-kormány, hogy továbbra is megnehezíti Ukrajna uniós és NATO-kapcsolatait, miután a kijevi külügyminisztérium két magyar kormányzati vezetőt kitiltott az országból.
Ahhoz képest, hogy a nyáron már útitervet is készített a magyar és az ukrán külügyminiszter a két ország viszonyának rendezésére, október végén, ha lehet, még az eddiginél is rosszabb lett a helyzet. Önkormányzati választás első fordulóját tartották ugyanis Ukrajnában, s előtte magyar kormányzati tisztségviselők többször is buzdították a magyar nemzetiségű lakosságot, hogy az ottani magyar párt, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) jelöltjeire szavazzanak.
Ez nem újdonság a kormány gyakorlatában, Erdélyben egész roadshow-t szoktak tartani magyarországi politikusok az ottani választások előtt, s mostanság Szerbiában sem ütközött akadályba ez a gyakorlat. Szlovákiában visszafogottabban kampányoltak magyarországi politikusok, Ukrajna viszont kategorikusan a belügyeibe való beavatkozásként értékelte nemcsak a helyi buzdítást, de még Szijjártó Péter külügyminiszter egyik Facebook-bejegyzését is. S ennek folyományaként bejelentette, hogy két magas rangú magyar kormányzati tisztviselőt kitiltanak az országból.
Viszont nem nevezték meg őket, így a magyar külügy hivatalosan nem tudja, kikről van szó. Az egyikről ugyan Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter elárulta, hogy a Miniszterelnökség államtitkára, így kis sakkozással kijelenthető, hogy a gyakran Kárpátaljára látogató Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkárról lehet szó. Potápi szerint is ő az egyik kitiltott személy, „a másikat még keresik”.
S hozzátette, ha egy 40 milliós ország tőle fél, az az erejét is megmutatja. Amennyiben az ukránok nem akarják teljesen jegelni a magyar kormánnyal való viszonyt, akkor a másik kitiltott tisztviselő valószínűleg nem Szijjártó Péter, hanem inkább a külügy államtitkára, Magyar Levente lehet, aki október 20-án szintén látogatást tett a szomszédos országban.
Az ukrán reakció meglehetősen hevesre sikeredett, az ottani külügy szerint „Magyarország arcátlanul megerősítette közvetlen beavatkozását Ukrajna belügyeibe és alattomos csapást mért Ukrajna következetes erőfeszítéseire, melyeket az ukrán–magyar kapcsolatokban fennálló problémák konstruktív megoldása érdekében tesz”. Ezután behívatták Íjgyártó István kijevi magyar nagykövetet, és tiltakozó jegyzéket adtak át neki.
"Az idő nem a javunkra játszik, ledarálódik a kárpátaljai magyarság" - Fedinec Csilla, Ukrajna-szakértő a HVG Teraszon
Hiába van igaza a magyar kormánynak ukrán-ügyben, a kárpátaljai magyarok ukrán nyelvűsödése elkerülhetetlen - állítja az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának munkatársa. Fedinec Csilla szerint egy természetes folyamatot akar felgyorsítani Kijev, politikai megfontolásból. Az ottani magyarság ugyanis erősen fogyatkozóban van, most már csak 130 ezerre tehető a számuk - mondta el a M.