A 2022-es választásra hajthat Gődény György, az ismert járványszkeptikus
Miközben egymás után dőlnek meg a globális fertőzöttségi rekordok, az interneten vírus módjára terjednek azok az oldalak, amelyek a járványt bagatellizálják, miközben csodaszereket árulnak. Most viszont a maszkellenes szabadcsapatok motivációjával kapcsolatban felmerült egy új gyanú: a politikai haszonszerzés.
Miközben egymás után dőlnek meg a globális fertőzöttségi rekordok, az interneten vírus módjára terjednek azok az oldalak, melyek ugyan a koronavírus létét nem tagadják – márciusban még erre is volt példa –, de a járványt relativizálják. A hangadók ellenállásra buzdítanak: károsnak állítják be az alapvető biztonsági előírásokat, mint a maszkviselést és a távolságtartást. Ráadásul nemcsak laikusok írnak könnyen azonosítható butaságokat, de gyakran orvosok állnak a járvány jelentéktelensége mellett érvelő honlapok mögött, akik végzettségükkel igyekeznek bizalmat ébreszteni az olvasókban. Nem feltétlenül a „jószolgálat” motiválja őket: jó részüknek különböző egészségügyi vállalkozásai is vannak, így a járványellenességgel szerzett népszerűségük a saját bizniszüknek is jót tesz.
Tamasi József orvos-természetgyógyász egyik interjújában azt mondta, nincs is járvány. Lenkei Gábor – akinek szintén van orvosi végzettsége, de a telex.hu szerint működési engedélye nincs – azt terjeszti jogazegészséghez.hu nevű honlapján, hogy a lakosság jó része már megszerezte a természetes védettséget. Csodálatos, a sajtó által eltitkolt gyógymódokról beszél, és ezzel párhuzamosan a vitaminkészítményeit árulja. A Partizán megtalálta az időközben a szcientológia egyház tagjává vált Lenkeinek egy 1992-es publikációját, amelyben az AIDS „gyógymódját” is felfedezte. Egyszerű a receptje: szaunázás, növényi olajok és desztillált víz kombója.
A járványkezelést ellenző szabadcsapatok legkarizmatikusabb alakja kétségtelenül Gődény György. A gyógyszerész látszólag higgadtan érvel, elismeri a járvány létét, csak bagatellizálja azt. Ő üzemelteti a legnépszerűbb relativizáló Facebook-oldalt, ami csaknem 70 ezer követővel üzeni nevében: „Normális élethez ragaszkodunk!”
A Gődény által reklámozott táplálék és étrend-kiegészítő termékcsaládnak, a Nutriversumnak ennél is több feliratkozója van a YouTube-on. A csatorna egyes, járvánnyal kapcsolatos videóit több mint egymillióan nézték meg. A férfi igazi szerencselovag, volt SZDSZ-es kampánykoordinátor, amerikaifocista, testépítő, nemrég egy régi mikvét, rituális izraelita fürdőt vásárolt, és megtalált zsidó gyökereiről nyilatkozott. Jellegzetes alakja apróbb szerepekben több magyar filmben és sorozatban is feltűnik, kétes ismertségre azonban a Közös Nevező 2018 nevű kamu párt vezetőjeként tett szert.
Bár a szervezet országos listát állított, mindössze négyezer szavazatot szerzett a legutóbbi választásokon. Nem csoda, a Partizán interjújából kiderült, hogy a saját képviselőjelöltjeit sem ismeri, kampányrendezvényt nem tartottak, programjuk nem volt. A Közös Nevező egyike volt azoknak a pártoknak, amelyeket Seres Máriával hozott összefüggésbe az Átlátszó. Azt már lapunk derítette ki, hogy a Média Alternatíva Hálózat (leánykori nevén: Seres Mária Szövetségesei) Gődény oldalának adatkezelője volt, míg a doktorgodeny.hu domain használójaként egy másik szervezeten keresztül Seres Máriát tüntették fel.
Keresne gyorsan több száz milliót "tisztán"? A kamupártok tudták, hogyan kell
A 2018-as parlamenti választáson történt csalások miatt indult nyomozások felét megszüntették, és mostanáig mindössze 18 millió forintot sikerült behajtani a kamupártoknak és kamujelölteknek kifizetett 2,7 milliárdból.
A járvány ezen a ponton végleg politikába csap át. A Fidesz szoros 2022-es választásokra számít, ezért újra szüksége lesz a fantompártok hadseregére, így a Seres Mária köré szerveződő társulatra is, amelynek Gődény az egyik meghatározó alakja. Sokan ebben találják meg annak magyarázatát, hogy a gyógyszerész és a holdkóros orvosok nyugodtan terjeszthetik eszméiket. Ezt a narratívát látszik erősíteni, hogy Gődény nemrég elindított egy oltásellenes népszavazási kezdeményezést is, ami lapzártánkkor már jóval 30 ezer feletti aláírásnál járt. Nem elrugaszkodott feltételezés, hogy a pártjához gyűjti vele a támogatókat. Ha ugyanis nemcsak kipipáljuk, de el is olvassuk az adatvédelmi tájékoztatót, abból kiderül, hogy valójában a Közös Nevező szervezet gyűjti az aláírásokat.
Számtalan adatot elkérnek, köztük a telefonszámot és az e-mail-címet is. A tájékoztatóban be is vallják: az adatkezelés célja, hogy a szervezet így tartsa a kapcsolatot, és beszámoljon „a tevékenységekről és rendezvényekről”, illetve felhívásokat küldjön „a szervezet kampányaihoz való csatlakozásra”.
Öt év nyomozás kellett a kamupártos Seres Máriáék elleni vádemeléshez
Milliárdos kárt okozhattak a bizniszpártok az államnak, mégis több parlamenti választás telt el úgy, hogy többségük büntetlenül szerezhette meg a költségvetési támogatásokat. Most az egyik leghíresebb kamupártos ellen jutott el vádemelésig a vizsgálat, ám a jogvédők szerint eső után köpönyeg a mostani vizsgálat, különösen, hogy az állam eddig sem tudta visszaszerezni a kamupártoknak adott pénzeket.
Az adatok megkönnyíthetik a 2022-es ajánlási ívekre való aláírásgyűjtést. Feltételezések szerint a kormánysajtó azért is tartózkodhat a támadásuktól, mert noha az (ál)orvosok és rajongótáboruk a kormány óvintézkedéseit bírálják, egyéb preferenciáikban nyitottak lehetnek a Fidesz politikai összeesküvés-elméleteire, és szavazataikat is inkább a kormánypártra vagy a jobbszélre adják. Utóbbit mutatja, hogy Tamasi doktor a Mi Hazánk Mozgalomhoz közel álló lapnak fejtette ki, hogy nincs értelme a maszkviselésnek. Gődény pedig sepregetőként akár azt is biztosíthatja, hogy ha a járványintézkedések gyűlölői tartósan elfordulnak a Fidesztől, akkor se tévedjenek a valódi ellenzékiek táborába.
Miután az elkövető azzal is érvelhet, hogy a tudomány álláspontja is több vonatkozásban változott az elmúlt hónapokban, indokolt lehet a rendőrség jelenlegi óvatos hozzáállása. Ha eljárást indítanának a járványellenesekkel szemben, majd azt meg kellene szüntetni, esetleg a bíróság felmentené a vádlottakat, az presztízsvesztés lenne a rendőrségnek és további bátorítás a zavarosban halászóknak.
A Facebookon ment egymásnak az Index egykori újságírója és Gődény György
A koronavírussal bent fekvő Haász János arra kérte Gődényt, mutasson felelősséget, és ne írjon humbug szövegeket.
A rendőrség mindenesetre nem reagált kérdésünkre, hogy indítottak-e vizsgálatot a www.jogazegeszseghez.hu, a www.drlenkei.hu, valamint a Facebook Normális Élethez Ragaszkodunk és az Apaszív Egyesület oldalak üzemeltetőivel szemben. Persze az is lehet, hogy – mivel minden héten kell valamilyen, a lakosságot megnyugtatni hivatott intézkedést hoznia a kormánynak – még ők is sorra kerülhetnek, esetleg a kivételes jogrend újbóli bevezetését követően csapnak le a járványtagadókra. Most azonban, amikor a lakosság zöme (még) szabálykövető, nem tartják szükségesnek a beavatkozást. Kevés eszköz van ellenük a szakmai szervezetek kezében is, hiszen zömük már nem praktizál, Tamasi ellen az orvosi kamara eljárást indított, ahogy elhatárolódott Heves megyei elnökétől, Pócs Alfrédtól is a nézetei miatt. Őt a napokban, sajtóhírek szerint, elbocsátottak a gyöngyösi Bugát Pál Kórházból, de a kínzó orvoshiány miatt két másik intézményben továbbra is dolgozik.
A Facebook sem tud lépést tartani a járványtagadókkal. Hiába kapcsolta le Gődény rajongói oldalát, az – csupán egy másik megfogalmazást használva – pillanatokon belül újjáépült, Lenkei Gábor letiltott honlapját pedig az amerikai cégnek kellett visszakapcsolnia.
A nyitóképen Gődény György. Kép: Facebook / Gődény György oldala