Még a CIA is ehhez a céghez fordul, ha titkokra kíváncsi
Varázstárgyról kapta a nevét az amerikai Palantir adatbányász cég, amelynek indulásánál a CIA is bábáskodott, és a megrendelők között sok az állampolgárok tevékenységét követni vágyó kormányzati intézmény.
Elmaradt a tűzijáték a New York-i tőzsdén, pedig nagy várakozás előzte meg a Palantir Technologies bemutatkozását. Az adatbányászattal foglalkozó cég részvénye nem lőtt ki, és a múlt hét végére a Palantir értéke alig haladta meg azt a 20 milliárd dollárt, amire a néhány évvel ezelőtti, magánbefektetői körben végrehajtott legutóbbi tőkeemelés taksálta. A tőzsdei bevezetést nem kísérte nagy csinnadratta, mert úgynevezett közvetlen jegyzést hajtottak végre, amelynek során nem vontak be új tőkét, hanem a meglévő tulajdonosok adtak el a részesedésükből.
A lelkesedés elmaradását indokolhatják a pénzügyi mutatók. A 2003-ban alapított Palantir még soha nem volt nyereséges, a 17 év alatt 3,8 milliárd dolláros mínuszt halmozott fel, márpedig ilyen hosszú ínséges időszak kivételes egy startup esetében. A veszteség az utóbbi két évben csúcsra járt, mindkétszer 580 millió dollár volt; az sem segített, hogy tavaly a bevétel a negyedével, 742,5 millió dollárra nőtt. Az idén a forgalom elérheti az egymilliárd dollárt – de profit még így sincs kilátásban. Ám a befektetői távolságtartás oka inkább az, hogy a Palantir azoknak a kormányoknak és titkosszolgálatoknak a kedvence, amelyek mindent tudni akarnak az állampolgáraikról.
A tőzsdei bevezetést kísérő prospektusból kiderül, hogy még tavaly is a bevételek 46,5 százaléka származott kormányzati megrendelőktől, amelyek közül a három legnagyobbat a cég nem is hozza nyilvánosságra. Általános a meggyőződés, hogy a listavezető kuncsaftok amerikai szervezetek, és a nevük rövidítése három betűből áll, mint például a CIA vagy az FBI.