„Én valójában csak gazdag akartam lenni, a gazdagság szabadsága érdekelt” – interjú Moldován András vállalkozó-befektetővel
Alapvetően kedves ember vagyok, és ugyanolyan a tévében, mint a mindennapokban. Ez nem provokáció és nem szerepjáték. Sajnos ma még igaz az, hogy mindenkit azzal tévesztek meg, hogy igazat mondok, meséli a vállalkozó, akit a nagyközönség a Cápák között című televíziós műsorból ismerhet. Nem meglepő, hogy Brutális őszinteség címmel jelent meg könyve. HVG-portré.
HVG: Volt riporter, kereskedő, bróker, pénzügyi, építőipari vállalkozó, ingatlanfejlesztő, állattenyésztő. A változatosság gyönyörködtet alapon váltogatja a szakterületeket?
Moldován András: Az az embertípus vagyok, aki csinál valamit, aztán megunja. Ameddig érdekesnek találok valamit, leköt, amikor már nem, onnantól kezdve nem motivál.
HVG: „A média először felhasznál, aztán kihasznál, végül elhasznál” – ezzel az indokkal szállt ki a Cápák között című üzleti show-műsorból hét évad után. Nem akart elhasznált arc lenni?
M. A. : A felhasználás még együttműködős szakasz, amikortól kihasználnak, azt észre kell venni. De hát az embernek van egója, jó benne lenni a „dobozban”, van hangulata. A legjobb barátom azt mondta: addig csináld, ameddig többet kapsz, mint amennyit neked adnod kell. Az utolsó évad utolsó forgatási napján bejelentettem, hogy vége.
HVG: A közösségi felületén már úgy fogalmazott, hogy sorra jöttek a történetek, amiket üzletemberként már nem tudott értelmezni. Elege lett a „kishalakból”?
M. A. : Évadonként tizenhat adáshoz kilencven vállalkozót kell meghallgatni úgy, hogy a 90 százalékuk befektetőként üzletileg értelmezhetetlen, 5 százalékuk pedig nem is azért jön, hogy befektessünk. Jön valaki hatmillió forint árbevétellel, hogy olyan teát készített, amitől a nők teherbe esnek – hát ettől kinyílik a bicska a zsebemben! A szerkesztőnek persze ez jó, mert nézni fogják a műsort. Moldován András majd felháborodik, megosztó személy lesz, aki akkor is érdekes, ha utálják. De nekem ebben nincs semmi jó, csak idegesítettem magam. Ráadásul sokszor úgy éreztem, az állandó elégedetlenségemmel már zavarom is a stábot.
HVG: Kik vannak abban az öt százalékban, amelyik nem a befektetésért jön?
M. A. : Ilyen volt a Simon’s Burger, vagy a Balázs Kicks, akik bár nagyon ügyes srácok, és a mai napig jóban vagyok velük, csak kamuból jöttek a műsorba, irreálisan nagy számot mondtak, nem ért annyit a vállalkozásuk. Ingyen hirdetési felületet akartak, és a produkció adott is nekik, mert az ilyen történetek rövid távon növelik a nézettséget.
HVG: Civilben is lételeme a provokáció?