Rejtélyes iráni tüzek és robbanások - Izrael és az USA kockázatos játékba kezdett
Teherán ellen újfajta, a jövőbeni digitális háború új kereteit előrevetítő hadviselés folyhat, de Irán sem tétlenkedik, és bosszúval fenyegetőzik.
Furcsa e-mailt kapott a londoni BBC perzsa szekciójának tudósítója június utolsó napján, éjfél körül egy addig ismeretlen iráni csoporttól, amely Hazai Gepárdok néven mutatkozott be. A levélben az állt, hogy a szervezet két órával korábban megtámadta az iráni atomprogram egyik legjelentősebb létesítményét, a natanzi urándúsítót, felrobbantott egy üzemet, és az iráni rezsim nem fogja tudni eltitkolni az akciót. És valóban, másnap az iráni atomenergetikai szervezet beszámolt az incidensről, de kizárta a szabotázst. Azóta kiderült azonban, hogy súlyos károk érték a felszínen lévő centrifuga-összeszerelő üzemet, Teherán pedig elismerte, hogy középtávon komoly fennakadások lesznek a fejlettebb centrifugák fejlesztésében és gyártásában.
Az utóbbi három hónapban számos rejtélyes tűzeset és robbanás történt Irán-szerte, olajlétesítmények, erőművek, gyárak területén. Legutóbb a múlt héten Teherán közelében hallott robbantásokkal volt tele az iráni közösségi média. A helyiek állítólag légvédelmi fegyverekéhez hasonló, valamint aknarobbanásokat hallottak, de Irán cáfolta, hogy ilyesmi történt volna. A hatóságok nem minden esetet tudnak elkendőzni. Júliusban a délnyugati Ahvázban robbanás rázta meg az erőművet, a Perzsa-öböl partján lévő Bandare-Máhsahrban klórgáz szivárgott egy vegyi üzemben, hatalmas tűz pusztított Sirázban, júniusban egy teheráni klinikán robbant fel valami, 19 ember halálát okozva, egy másik sirázi tűz áramkimaradást okozott, a fővárostól délkeletre lévő Parcsin rakétakísérleti létesítményhez közel pedig egy üzemanyaggyár robbant fel.
A rejtélyes iráni esetekről: