Régi és mai magyar panoptikum – online és offline olvasnivalók a nyárra

4 perc

2020.07.03. 14:00

Három neves szerző műveit ajánljuk, de nem mind könnyű olvasmány.

  • Zoltán Gábor: Szép versek 1944

„Hetek óta az első irodalmi hír a lapokban: a Harc című zsidóellenes szaklap (...) hirdetésben közli, hogy új számában »az utóbbi idők egyik legszebb antiszemita versével jelentkezik A. G., a kiváló költő«. A hírt megkönnyebbüléssel olvasom. A magyar líra él” – jegyezte fel a naplójába 1944 nyarán a szokásosnál is erősebb szarkazmussal Márai Sándor, aki alighanem csupán azért használt szignót, hogy a tollát ne kelljen bepiszkítania Alföldi Géza nevével.

A vakhitű nyilas poéta számára viszont 1944 a csodák éve volt – állapítja meg a Szép versek 1944 című kötet írója, Zoltán Gábor, aki az állítását alátámasztandó bőven citál az uszításban élenjáró rímfaragó soraiból. Annak egyik költeményében az éppen deportált zsidóságot sátán népének, poklok söpredékének nevezi, máskor meg diadalittasan jelenti, hogy „megöljük” a félelmes dögöt.

Az Orgia (alábbi videóinterjúnk Zoltán Gáborral ezzel kapcsolatban készült) és a Szomszéd című felkavaró esszéregények szerzője – ahogy az új kötete alcímében is helytállóan szerepel – valóban abszurd antológiát állított össze a XX. századi magyar történelem talán legrémesebb évéről. Üldözöttek és üldözők, áldozatok és látens gyilkosok megrendítően tökéletesre csiszolt versei és/vagy biccenő klapanciái kerültek egy kötetbe.