Újabb kísérlettel ellenőrizhetik az AstraZeneca oltásának hatásosságát
Az új teszt segíthet eloszlati a nemrég kiderült gyártási hiba miatti kétségeket. A vakcinagyártó vezérigazgatója szerint ez nem késlelteti a védőoltás európai engedélyeztetési folyamatát.
Újabb globális kísérletben ellenőrizheti koronavírus elleni védőoltásának hatásosságát az AstraZeneca – idézi a gyógyszergyártó céget vezető Pascal Soriot bejelentését a Reuters. Soriot szerint a teszt gyors lesz, mivel már tudható, hogy vakcinájuk hatásossága magas. Szerinte ezzel a védőoltás európai engedélyeztetési folyamatát sem késleltetik.
Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közösen kifejlesztett koronavírus-oltásának tesztelése közben gyártási hiba okozott problémát, kérdésessé téve az eredményeket. A korábbi vizsgálat során két csoporton tesztelték a vakcina hatásosságát: az egyikben a résztvevők egy hónappal az első, féladagnyi oltás után egy másik, teljes adagot is kaptak, náluk 90 százalékos volt a kialakult védettség. Erről a csoportról ugyanakkor az derült ki, hogy nem szándékosan kaptak fél adagot, 55 évnél idősebbek pedig nem voltak közöttük. Utóbbi miatt nem zárható ki, hogy a magas hatásosságban valójában a résztvevők fiatalabb átlagos életkora játszotta a döntő szerepet.
Akik vállalták a kockázatot: Covid-oltást tesztelőkkel beszéltünk első tapasztalataikról
Komoly vizsgálatokon mennek keresztül, két évig gyűjtik az adataikat, és még azt sem tudják, pontosan mit kaptak. A koronavírus elleni oltóanyagot tesztelő önkéntesek csak egy dologban biztosak: kötelességüknek érezték, hogy tegyenek valamit a járvány megállításáért. A hvg360-nak most hárman mesélték el, milyen érzés volt, amikor a klinikai kísérletek harmadik fázisában karjukba kapták az AstraZeneca, a Pfizer és a Moderna oltóanyagát - vagy placebóját.
Az AstraZeneca védőoltásából teljes adagot kapó csoportban a kísérletek során 62 százalékban alakult ki védettség a kórokozóval szemben. A Reuters által idézett immunológus arra emlékeztetett, hogy ez még mindig kellően magas, megfelel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elvárt szintnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.