Karsai Gábor: Borúra derű, derűre ború jön a gazdaságban

6 perc

2020.11.13. 15:20

A második negyedévhez és a várakozásokhoz képest jobbak a makroszámok, de ez nem adhat okot optimizmusra. A kormány gazdaságvédelmi intézkedései ellentmondásosak, a reáljövedelem csökkent, a nyugdíjasoké különösen. A kilátások pedig nemcsak a járvány miatt bizonytalanok, hanem azért is, mert a jogállamiságról zajló vita az uniós pénzek érkezését is veszélyezteti.

A harmadik negyedévi magyar visszaesés (4,7 százalék) a második negyedévtől eltérően már mélyebb az EU átlagánál (4,3 százalék). A régióban az eddigi adatok szerint közepes; a lengyel és szlovák visszaesés kisebb, a cseh nagyobb, mint a magyar. Az EU-ban csak a litván és lengyel visszaesés nem haladta meg a 2 százalékot, miközben kizárólag a spanyol volt 9 százalék közelében, a számunkra különösen fontos német visszaesés pedig, ha minimálisan is, de kisebb volt az EU átlagánál.

Ugyanakkor a friss magyar adat nemcsak jóval kedvezőbb a második negyedévi 13,6%-os zuhanásnál – ez várható is volt –, de szebb a piaci várakozások szerint jellemzően 5-6 százalékos, vagy az EU által várt 6,9 százalékos csökkenésnél is.

A harmadik negyedévi GDP összetételéről egyelőre nincs érdemi információ. A KSH szerint az egy évvel korábbihoz képest növekedés gyakorlatilag csak a pénzügyi és az infokommunikációs ágazatban volt. Az elmúlt hónapokban a termelési oldal harmadik negyedévéről megjelent adatok már valószínűsítették, hogy e negyedév GDP-visszaesésének mértéke valamivel kisebb lehet az általam még szeptemberben várt 7 százaléknál. Mindenekelőtt az ipari termelés és a kivitel alakult a második negyedévinél és a vártnál sokkal kedvezőbben, szeptemberben az ipari termelés és az áruforgalmi aktívum havi értéke már meghaladta az egy évvel korábbit. Az európai – ezen belül a magyar és a német – ipari bizalmi index alapján ez a kedvező helyzet októberben még érvényesülhetett, azonban az év további részében a mozgáskorlátozás keresleti és termelési oldalról is romlást valószínűsít.