Hollandiában a járvány idején is felnőttként kezelik az embereket
Szerzőnk Hollandiából jelenti: van olyan is, amikor az állam kezeli a járványt, odafigyel a folyamatokra, de nem hoz értelmetlen szabályokat és nem kezeli kiskorúként az adófizetőket. Hozzáteszi, a szomszéd Belgium a szigorú és teljes lezárással sem mutat jobb eredményeket. Vélemény.
Március óta Hollandiából követem az itteni és a magyarországi járványintézkedéseket. Elsőre két különbség figyelhető meg: egyrészt a holland kormány felnőttként kezeli a társadalmat, és nem játék-csatatéren mozgatott ólomkatonának tekinti polgárait, másrészt itt tavasszal valóban széles körben terjedt a járvány. Már március-áprilisban szinte mindenkinek voltak tapasztalatai, legalább ismerősei, akik átestek a koronavírus-fertőzésen.
Itt március óta kizárólag a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter kommunikálja a kormány hangsúlyozottan politikai döntéseit a sajtónak, a kormány által finanszírozott RIVM, a közegészségügyi intézet pedig teszi a dolgát, adatokat gyűjt, elemez és szakmai állításokat fogalmaz meg. Az emberek pedig eldöntik, hogy a szakemberekre vagy a politikusokra hallgatnak, amikor azok a nyilvánosság előtt nem azonos álláspontot képviselnek.
A gyilkos bécsi ámokfutás kikezdheti a járvány miatt is feszült Európa idegrendszerét
Csaknem négy évtizede nem látott véres terrortámadás rázta meg az osztrák fővárost. Szakértők szerint a bécsi merénylet a franciaországi mészárlásokkal együtt sem feltétlenül jelenti azt, hogy terrorhullámmal van dolgunk, bár a végső mérleg megvonására azért illik pár hetet várni.
A hollandban még arra is van külön kifejezés, amikor az értelmetlen szabályokat nem tartják be: gedogen. Közelednek a választások, ráadásul egyes politikai körök és a sajtó egy része óriási politikai nyomást gyakorolnak a holland kormányra, hogy tegyék kötelezővé a maszk viselését zárt helyen. Jelenleg kormány hivatalosan „erősen javasolja” ezt, ám az alkotmány szellemében kötelezővé nem is lehetne tenni, ahogy hatósági karantén elrendelésére sincs joguk.
A vitában megszólalt a sajtóban a RIVM is. Újra elmondták, hogy semmilyen meggyőző kutatási eredmény nem mutat arra, hogy hasznos lenne a maszk viselése a járvány lassítása szempontjából. Sőt, egészen addig elmennek, mert itt nem rúgják ki őket érte, hogy felhívják a figyelmet rá: ha a kormány bevezet bármilyen maszkviselési kötelezettséget, azt az ő tanácsaik ellenében teszik. Mivel demokráciában élünk, a nyilatkozat azzal ér véget: persze, ha valaki szeretne maszkot viselni, úgy érzi biztonságban magát, azt nem érheti ezért hátrány.