„Bajnok lett a Ferencváros, fasza gyerek Kádár János”

8 perc

2020.03.05. 17:00

Nem új keletű, hogy politikusok használják ki a fociklubok népszerűségét, bár hetven évvel ezelőtt a hagyományaikat is el akarták törölni. De Kádár szerette is a focit, ahogy Horthy Miklós és Orbán Viktor is.

Örökrangadót játszottak 1950 májusában a magyar foci felső ligájában, s 30 ezer néző előtt a Textiles SE 6:1-re megverte az ÉDOSZ SE-t. Egy évvel később már 36 ezer néző előtt szintén 6:1 lett az eredmény a Budapesti Bástya – Budapesti Kinizsi örökrangadón. A magas nézőszám nem véletlen, ugyanis mindkét alkalommal az MTK és a Ferencváros játszott egymással, s a Textiles–Bástya vagy az ÉDOSZ–Kinizsi a hű drukkerek szemében a politikai akarat ellenére továbbra is az MTK és a Fradi maradt.

A nevek megváltoztatása az utolsó lépés volt az afelé vezető úton, hogy a kommunista párt teljesen átvegye a sportélet feletti irányítást, s az addigi hagyományokat megpróbálja felülírni. Természetesen a pártvezetők is keresték a helyüket e rendszerben, s akárcsak a jelenlegi kormánypárt képviselői, szívesen vállaltak egy-egy népszerű egyesület élén vezetői posztot.

Először a Vasas került sorra, amelyet – egykori szocdem hagyományait félretéve – kommunista fennhatóság alá vontak, 1946-ban Kádár János lett az elnöke. A Vasasnak, az MTK-val ellentétben, sikerült túlélnie az 1945 előtti szélsőjobboldali kormányokat. Ezért például volt MTK-játékosok, mint a Vasas későbbi legendája és stadionjának névadója, Illovszky Rudolf akkor került át a csapathoz.

Nem mindig okoztak örömet Kádárnak. 1947-ben a moszkvai Torpedo idehaza páholta el a Vasast. Vagy csak lefeküdtek a szovjeteknek?

Filmhíradók Online / Vasas - Torpedo futballmérkőzés Budapesten

A Szovjet-magyar sportbarátság elmélyülésének bizonyítékaképpen Budapestre érkezik a szovjet futball-sport élcsapata, a Torpedo. A mátyásföldi repülőtéren a népszerű labdarúgókat a kormány, a főváros és a Nemzeti Sportbizottság képviselői fogadják, de jelen vannak a csepeli sportrajongók is. A munkássportolók nevében Hidas Ferenc üdvözli a vendégeket. Az üdvözlésekre Harlamov, a szovjet csapat vezetője válaszol.

A második világháború vége felé éppen az angyalföldiek nevét és klubszíneit változtatták meg, akkor Nemzeti Nehézipari Munkások Kinizsi SC-nek hívták őket, s a hagyományos piros-kék színeket sárga-kékre kellett cserélniük. A Vasas vezetésében Kádár mellett felsorakozott a kommunista párt teljes vezérkara (a tisteletbeli elnökök közt ott volt például Rákosi Mátyás is), akik aztán sorban több egyesület vezetésében is feltűntek.

Mint egy 1950. februári, a Magyar Dolgozók Pártja Titkárságának készített feljegyzésből kiderül, ez tudatos stratégia volt a kommunisták részéről.