Jakab Péter egy zsák krumplit vitt Orbánnak, Kocsis Máté vette el tőle
Kérdéseket tesznek fel ma a parlamenti képviselők a miniszterelnöknek.
Orbán Viktornak tehettek fel a képviselők kérdéseket a parlament mai ülésnapján. A sort a jobbikos Jakab Péter kezdte, aki kikérte magának, hogy az ellenzék által elvesztett borsodi időközi választáson a Fidesz krumplival szerzett szavazatokat.
“Hallgatjuk önt, és nem tudjuk, hogy sírjunk, vagy nevessünk: az a hang, ahogy ön beszél a borsodi emberekről, az több mint megalázó. Amit ön előad egy ilyen választási eredmény után, egyszerre szánalmas és nevetséges. Most, hogy így lebontották a kétharmadot, a Gyalog galopp fekete lovagja jut eszembe, egyezzünk ki döntetlenben” – mondta Orbán válaszul Jakabnak, hozzá téve, hogy az ellenzék azért vesztette el a választást, mert ilyen hangnemben beszél a borsodi emberekről.
Jakab erre egy zsák krumplit hozott be, utalva ezzel arra, hogy szerinte a Fidesz Borsodban krumpliosztással szerzett szavazókat. A teremőrök azonban elkobozták Jakab krumpliját, ugyanis nem jelentette be előre, hogy szemléltető eszközt is visz az ülésterembe.
Jakab oldalára feltöltött közvetítésből kiderült, hogy ezután megpróbálta átadni a krumplit Orbánnak, de még oda sem ért, amikor Kocsis Máté frakcióvezető útját állta. Aztán csatlakozott hozzá Balla György, Kövér László és Semjén Zsolt is.
Orbán válaszként elővette Bíró László szerint a Fidesz által ki nem fizetett varrónőinek történetét: “Reméljük, a krumpliért fizettek, ha már a varrónőknek nem” – mondta.
A DK-s Arató Gergely a koronavírustesztek alacsony számáról kérdezett. “Hogyan gondolja miniszterelnök úr? Elkezdenek tesztelni, vagy leállítják az országot?”
Orbán a kérdésre válaszolva bejelentette, a helyzet javításának érdekében az antigénteszteket is bevezetik akár már jövő héttől, erről nemrég döntött a kormány. “Szerintem a tesztelés kérdése komoly orvosi felkészültséget igénylő kérdés, és nem érdemes belőle politikai kérdést csinálni. Mindent megteszünk azért, hogy Magyarország a lehető legjobban védekezzen” – mondta Orbán, hozzátéve, hogy az ellenzék intézményeket érintő kritikái az egészségügyben dolgozókat minősítik. "A tesztekre vonatkozó megjegyzések valójában a járványügyi szakemberekkel szembeni támadásnak minősülnek."
Az LMP-s Keresztes László Lóránt azt kérdezte, mikor ül le a kormány szakmai szervezetekkel, és milyen forrásból terveznek pénzt bevonni a vízi közművek helyzetének javítására. "A nagy kérdésekre azt tudom mondani, hogy Magyarországnak van egy folyamatosan aktualizált tízéves fejlesztési terve, és ott a három-négy legfontosabb pont között szerepel a vízműveink ügye."
Keresztes viszontválaszban jelezte, hogy a pénzhiánnyal van a probléma, és az ide nem elég, hogy "majd lesz valamiféle stratégia", és megkérdezte, pontosan mikor tesz valamit érdemben a kormány. "Folyamatosan egyeztetünk az önkormányzatokkal, és biztosítunk forrásokat, amik arra elegek, hogy a vízellátás biztosítva legyen Magyarországon" – válaszolta Orbán azt beismerve, hogy van pár olyan rendszer, amikről kérdéses, hogy jövőre is működőképesek lesznek-e.
A párbeszédes Szabó Tímea és Tordai Bence is kérdeztek: Szabó az orvosok béremelésével kapcsolatos törvényt kritizálta, amiben többek közt az szerepel, az orvosok nem vállalhatnak másodállást, és két évig bármikor áthelyezhetik őket az országban. Szabó azt kérte módosításként, bizonyos csoportokat hagyjanak ki az áthelyezésekből, illetve a másodállás vállalását csak indokolt esetben utasíthassák el. "A két kérdés, amit felvetett csak kettő a sok kérdés közül, amit még szabályozni kell, ez érvényes a vezénylésre is. Attól nem áll módomban elállni, hogy Magyarországon a vezénylésnek a rendelkezésen belül rendelkezésre állni." Szabó szerint az új törvény miatt 3000 orvos fog távozni az országból. Orbán erre azzal válaszolt, hogy a Párbeszéd szövetségben áll az MSZP-vel, utalva arra, hogy akkor szerinte sokkal rosszabb volt a helyzet. "Nem tartok attól, hogy tömeges orvoshiány fog fellépni. Értelmes szabályokat akarunk úgy, hogy közben a betegek igényeire is figyelni kell, miközben az orvosok igényeit is elfogadják."
A független Bencsik János is kérdezett, aki abból a Polgári Magyarországért című könyvből olvasott fel, aminek Orbán írta az előszavát 1998-ban. Bencsik szerint Orbánék olyan világot teremtettek, amiben egy pufidzsekis felnyírt hajú ember elveheti sikeres, politikán kívüli vállalkozók cégét. Orbán azt kérte, ha ilyet lát, forduljon bírósághoz, és kiemelte, a mostani magyar gazdaságot nem lehet összehasonlítani a 2010-essel, ugyanis minden kimutatás szerint sikerült visszaszorítani a szegénységet. Bencsik elismerte, hogy voltak eredményei az elmúlt tíz évnek. "Én szívből tudnék örülni Mészáros Lőrinc gazdagodásának, ha emögött teljesítmény állna" – mondta Bencsik, aki szerint a kormány a független vállalkozókban konkurenciát lát, ezért üldözik őket. Orbán azt mondta, több, mint 38 ezer vállalkozás exportál, tehát áll helyt külföldön is, és kiemelte a Molt, az OTP-t, a Richtert, az MVM-et és a Hellt például.
A jobbikos Szilágyi György azt kérdezte, mit kért annak idején a liberális Fidesztől Soros György, illetve mire alapozta a miniszterelnök, hogy Németországban nagyobb a korrupció, mint Magyarországon. Orbán erre válaszolva a rendszerváltás idején még olyan idők voltak, akiket támogatott Soros György és Csurka István is, ugyanis antikommunista egységfront volt, majd áttért arra, hogy a német és angolszász sajtót olvasva lehet látni a nyugati korrupciós ügyeket, Németországban pedig áll a bál Európa és talán a nyugati világ pénzmosási ügye miatt. Szerinte ezzel szemben Magyarországon zéró tolerancia van a korrupcióval szemben.