Új Közel-Kelet születik? Aláírták az Ábrahámról elnevezett békemegállapodást
Az Izrael, illetve az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein közötti kapcsolatok normalizálása új korszak kezdetét jelenti a Közel-Keleten. A zsidó állam és a szunnita arab országok közeledése átrajzolja a térség erőviszonyait, de megoldatlanul hagyja a palesztinkérdést.
A próféta olyan jó volt zsidó szomszédjához, hogy az utóbbi áttért a muszlim hitre – anekdotázott a minapi prédikációjában Abdul Rahman al-Szudaisz, a mekkai nagymecset imámja. De nemcsak Mohamed és az akkoriban Mekkában élő zsidók jó kapcsolatát idézte fel, hanem azt is, hogy az iszlám története a legjobb példa a különböző közösségek békés egymás mellett élésére. Arról is beszélt az imám, hogy
„meg kell tisztítani az iszlámot a téves és gyanakvó hiedelmektől, a muszlimoknak tisztelniük kell a nem muszlimokat”.
Szaúd-Arábia egyik vezető vallási személyisége nem először prédikált az eltérő vallásúak kölcsönös tiszteletéről, például 2005-ben a BBC-nek is, de akkor még hozzátette: az izraeli cionizmus az iszlám ellenségei közül a legrosszabb.
Most ezt nem említette, és az izraeli sajtóban éppúgy, mint a muszlim közösségi médiában, máris azt latolgatják, hogy az imám szentbeszéde a kapcsolatok normalizálását készíti-e elő a zsidó állammal. Donald Trump amerikai elnök korábban homályosan utalt arra, hogy hamarosan Szaúd-Arábia is csatlakozik az Egyesült Arab Emírségekhez és Bahreinhez, amelyek már rendezték a viszonyukat a zsidó állammal.
Izrael és az Emírségek megállapodása mindent átrendez a Közel-Keleten
Az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek közötti kapcsolatok váratlan normalizálása új, békésebb Közel-Kelet hajnalát is jelentheti. De a palesztin ügy háttérbe szorult, a figyelem pedig Szaúd-Arábiára összpontosul.
Tény, hogy igencsak felgyorsultak az események. Kedden kellett a washingtoni Fehér Házban aláírni az Izrael és az Emírségek közti – alig egy hónapja bejelentett – békemegállapodást, amelyben az arab ország megszünteti a zsidó állam bojkottját. A múlt pénteken viszont bejelentették, hogy Bahrein is normalizálja kapcsolatát Izraellel, így az Ábrahámról elnevezett egyezményhez végül ez az állam is csatlakozott.
Trump a novemberi elnökválasztás előtt nyilvánvalóan hatalmas külpolitikai áttörést szeretne elérni a közel-keleti fronton. Az aláírást követően úgy fogalmazott: "Ez az egyezmény azt bizonyítja, hogy a térség nemzetei szakítanak a múlt kudarcot vallott megközelítéseivel.
A Közel-Kelet népeinek többé nem megengedett az Izrael iránti gyűlölet mint hivatkozás a radikalizmusra vagy szélsőségességre".
A ceremóniára egyébként Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is meghívást kapott, és az aláírás után azt mondta, hogy szerinte Trump ezért Nobel-békedíjat érdemelne.