Vasember a szakadék szélén - Elon Musk életútja, 9. rész

11 perc

2020.08.22. 17:00

Nagyon kevés olyan személyiséget találunk az egész történelemben, akinek hajthatatlansága és eredeti látásmódja lehetővé tette, hogy több iparágban is maradandót alkosson. A kevesek egyike, Elon Musk, elképesztő innovációkat kezdeményezett az elektromos autók, a kereskedelmi űrhajózás és a napelemes rendszerek területén. Sorozatunk végigköveti életútját a dél-afrikai gyermekkortól az üzleti élet csúcsáig.

Amikor 2007 elején Jon Favreau rendező A Vasember forgatására készült, Los Angelesben kibérelt egy komplexumot, amely valamikor a Hughes Aircraft tulajdona volt. A légi- és hadiipari vállalatot Howard Hughes alapította körülbelül 80 évvel azelőtt. A Vasembert és megteremtőjét, Tony Starkot megszemélyesítő Robert Downey Jr. számára rendkívül inspiráló környezetnek bizonyult. Az épület nem sokkal korábban egy olyan nagy ember nagy ötleteinek otthonául szolgált, aki egész iparágakat rázott fel, és kizárólag a saját feje után ment.

Downey hallott már ezt-azt egy Elon Musk nevű, Hughes-kaliberű emberről, aki nagyjából 15 km-re innen létrehozta saját, modern kori ipari komplexumát. Downey ahelyett, hogy elképzelte volna, milyen lehetett Hughes élete, úgy gondolta, inkább a valóságban tapasztalja meg. 2007 márciusában elindult a SpaceX El Segundó-i főhadiszállására, ahol végül maga Musk vezette körbe az épületegyüttesben.

Engem nem könnyű lenyűgözni, de ez a hely és ez a fickó észbontó volt

 – ismerte el Downey.

Downey szerint Musk és Stark egyaránt olyasvalaki, aki „életcélként egy eszmét tűzött ki maga elé, amelynek egészen átadja magát." Amikor visszatért A Vasember produkciós irodájába, azt kérte, hogy Favreau állítson be egy Tesla Roadstert Tony Stark műhelyébe. A feltaláló asztalának közvetlen közelében elhelyezett jármű főképp a színész, a karakter és Musk közötti kapcsot hivatott szimbolizálni.

Az egyik jelenet, amiben egy Tesla szerepelt:

„Miután találkoztam Elonnal, és így valós személy lett számomra, szerettem volna érezni a jelenlétét a műhelyben – magyarázta Downey. – Elon olyasvalaki, akivel Tony Stark szívesen lógott volna.” A Vasember után Favreau némileg túlhangsúlyozta Musk szerepét a Downey-féle Tony Stark-alakítás ihletadó forrásaként, s a sajtó pedig ráharapott az összehasonlításra. Musk lassan közéleti személyiséggé vált.

Azok, akik eddig „tudod, az a paypalos fickó” néven emlegették, most kezdtek úgy gondolni rá, mint a SpaceX és a Tesla mögött álló gazdag, excentrikus üzletemberre. Musk élvezte növekvő népszerűségét – táplálta egóját, és szórakoztató volt. Justine, Musk felesége, a következőképpen emlékezett vissza: „Elegáns jótékonysági estekre jártunk, az elit hollywoodi éjszakai klubokban a legjobb asztalt kaptuk. Paris Hilton és Leonardo DiCaprio bulizott mellettünk. Amikor a Google társalapítója, Larry Page megnősült, Richard Branson saját Karibi-szigetén mi is ott voltunk az esküvőn. John Cusack társaságában pihentünk a villában, és figyeltük, ahogy Bono áhítozó hölgyek gyűrűjében pózol a nagy sátor mellett.”