Tagesspiegel: Szükségállapot a magyar demokráciaban a média helyzete miatt
„A magyar demokrácia szükségállapota” címmel két magyar szakértő arról ír a berlini Tagesspiegelben, hogy Magyarországon csupán kevés független sajtóorgánum tudott ellenállni a politikai nyomásnak, ám a koronaválság az utolsó önálló szerkesztőségeket is bezárással fenyegeti.
Urbán Ágnes, a Mérték Médiafigyelőtől, illetve Győri Gábor a Political Solutions-tól a közös cikkben rámutat, hogy a rendkívüli helyzet, a rendeleti kormányzás ugyan formálisan véget ért, de
továbbra jelentős erők szorongatják a jogállamot és az el nem kötelezett sajtót.
Sőt, az utóbbi esetében egyre fenyegetőbbek a kilátások.
A kormány célja, hogy a lehető legnagyobb mértékben kézben tartsa a tömegtájékoztatást, illetve a nyilvánosságot. A rémhírterjesztésre vonatkozó törvénnyel azt igyekezett mindenkinek értésére adni, hogy újságírók, egyszerű polgárok jól fontolják meg: tényleg akarják-e bírálni a hatalmat a járvány kezelése ügyében. De ugyanebbe az irányba, a kritikus hangok elnémítása felé mutat a hihetetlen mértékű sajtókoncentráció is. A megszerzett orgánumok egytől egyik a hivatalos propagandát terjesztik. Egy ilyen rendszer elképzelhetetlen egy valódi demokráciában, bár elvileg Magyarországon sem engedi meg a sajtó-, illetve versenytörvény.
Elmarasztalóan ír a magyar sajtószabadságról az Európa Tanács
Az országértékelés alapján hogy az Orbán-kabinet 2010 óta folyamatosan bontja le a sajtó függetlenségét, a szabadságát és a sokszínűségét, és olyan szinten ellenőrzi a médiát, ami páratlan az uniós országok között. Magyarországon és Lengyelországban kétféle fenyegetés leselkedik az újságírókra: egyrészt a közmédia a hivatalos propaganda szócsöve lett, miközben az állam foglyul ejti a magánkézben lévő sajtót, másrészt pedig egyre gyakrabban zaklatják média dolgozóit.