A nyár végén már fesztiváldömping lesz az átmeneti rendezvényínség után
Miután a parlament megszüntette a vírus miatti veszélyhelyzetet, bizonyos feltételekkel újraindulhat a belföldi kulturális élet és az erre építő turizmus is. A programkínálat felemás: az első heteket a csend, ám augusztus második felét már az egymással konkuráló fesztiválok hangzavara jellemzi majd.
A múzeumok többsége már ezen a héten kinyitott, de egyelőre nem várnak nagy tömeget. Már csak azért sem, mert a jelentős országos közgyűjtemények látogatóinak jó része korábban külföldi turista volt, de őket most nélkülözni kell. Másrészt, a járvány miatt elmaradtak a nagykiállítások, egy-két hét alatt pedig nem lehet hirtelen leakasztani egy nemzetközi tárlatot. Így legkorábban ősszel lesznek olyan kiállítások, amiért távolabbról is érdemes Budapestre utazni.
A Nemzeti Múzeum is csak októberben rendez majd a legjelentősebb késő római kincsleletekből nagyszabású tárlatot, aminek a fókuszában a Seuso-kincs áll. A nemzetközileg is páratlan kiállítás a nyáron nyílt volna meg, a múzeum vacillált, hogy tovább halassza-e, de végül az őszi nyitás mellett döntött.
400 milliós budapesti kiállításon derül ki, hogy mennyit ér a Seuso-kincs
A Magyar Nemzeti Múzeum őszre hatalmas nemzetközi kiállítást tervez, az első római ezüst tárgyak már el is indultak Olaszországból, de a Louvre és a British Museum is ad kölcsön a 400 millió forintba kerülő tárlathoz.
A Szépművészeti Múzeum nagy sikerű Cézanne-kiállításának a folytatása is csak októberben nyílik. Addig az állandó kiálltások mellett egy saját grafikai anyagra épülő, Dürert és korát bemutató kamaratárlat várja a látogatókat.
Az emberierőforrás-tárca egyébként a kulturális intézményekre bízza, milyen biztonsági előírásokat szabnak a vendégek számára. Lesz, ahová csak maszkban vagy kézfertőtlenítés után lehet belépni, de ha szükséges, korlátozni fogják az egyszerre a kiállításokban tartózkodók számát. Erre egyik múzeumi forrásunk így sóhajtott fel: „bárcsak szükség lenne rá”.