Sokkal kevésbé rossznak látják a magyarok a gazdaság helyzetét, mint egy hónapja
Egy hónap alatt soha nem javult még akkorát a GKI fogyasztói bizalmi indexe, mint idén áprilisról májusra, így a friss adat már csak a második legrosszabb az elmúlt hét évben.
Miután áprilisban gyakorlatilag összeomlott a GKI fogyasztói bizalmi indexe, a lakosság gazdasággal kapcsolatos várakozásait mutató adat, májusban közel egyharmadát ledolgozta az egy hónappal ezelőtti zuhanásának.
A mutató, amely +100 és -100 között mozoghat, áprilisban 38 ponttal esett, -49,8-ra, májusban 11,3 pontot javított, így most -38,5 ponton áll.
Egyetlen hónap alatt még sohasem javult ilyen mértékben a GKI fogyasztói bizalmi index, igaz, az áprilisi zuhanás is soha nem látott szintű volt. Az idén áprilisit nem számítva 2013 áprilisa óta nem állt ennyire mélyen a mutató.
Áprilisban a legnagyobb mértékben a lakosság munkanélküliségtől való félelme erősödött, e tekintetben voltak a legborúlátóbbak a megkérdezettek. Májusban érezhetően enyhült a félelem, de az áprilisi romlásnak csupán egyötödét sikerült korrigálni, továbbra is messze ez a fogyasztók által legnegatívabbnak érzett tényező.
A legnagyobb mértékben a magyar gazdaság perspektívájának megítélése javult. A lakosság saját pénzügyi helyzetének alakulását az áprilisinál kevésbé érezte romlónak.
Az aktuális megtakarítási képességről alkotott vélemény áprilisban a korábbinál sokkal rosszabb lett, ez májusban alig javult. Ugyanakkor jövőbeli megtakarítási lehetőségüket az emberek már áprilisban sem érezték sokkal rosszabbnak, mint az előző hónapokban, sőt májusban ez a mutató szinte a teljes előző havi csökkenést ledolgozta. A jelenlegi és a várható megtakarítási lehetőség megítélése közötti nagy különbség arra utal, hogy a megkérdezettek megtakarítási szempontból a helyzetet inkább átmenetinek, mint tartósnak vélik.
Jelentősen visszafogottabb lett májusban a fogyasztók inflációs várakozása, azonban még messze van a márciusi szinttől.