Orbán olasz elvtársának megártott a koronavírus

4 perc

2020.04.29. 13:00

Saját válságkezelő csomaggal akarja újra magára irányítani a figyelmet Matteo Salvini. A szélsőjobboldali olasz politikusnak pártjára is figyelnie kell, mert a gyengülő Liga új vezért találhat.

Nagyszabású nemzeti újjáépítési tervet mutat be május elsején a legnagyobb olasz ellenzéki erő, a Liga – árulta el a Corriere della Serának adott interjúban a szélsőjobboldali párt vezetője, Matteo Salvini. A gazdaság leállásával járó, lassan két hónapja tartó karantént május 4-étől készül feloldani az olasz kormány, négy lépésben, a korlátozások fokozatos enyhítésével. Salvini szerint viszont azonnali nagy lökésre volna szükség, a bürokráciára mért csapásokkal. Ide tartozna a közbeszerzési törvény radikális módosítása, szerinte előzetes kontroll helyett elég lenne utólag ellenőrizni.

Ha valaki trükközött, akkor majd lecsukják

– közölte a megoldást (arról nem beszélt, hogy az uniós szabályokkal ez miként egyeztethető össze).

A Liga-vezér másik javaslata az adó- és járuléktartozások rendezése úgy, hogy aki most befizeti az elmaradt összeg 10 százalékát, annak leírják a többit. Ez korábban is visszatérő megoldás volt az aktuális költségvetési lyukak betömésére, ha nem is ilyen nagyvonalú módon. Azonnal meg kellene szüntetni szerinte emellett az önigazolásokat – ha valaki ma kimozdul otthonról, akkor adott esetben egy saját kezűleg kitöltött papírral kell igazolnia, hogy hova megy és miért. Március 11. és április 23. között csaknem 10 millió ilyen ellenőrzést hajtottak végre, és akinek az indokait nem fogadták el, az több száz eurós büntetést kaphatott.

Olaszország nyitni készül:

Salvini szerint a kormánynak hátsó gondolatai lehetnek. Mint mondta,

a járvány miatt keletkező adósságot valamiből ki kell fizetni, és ő kész fogadni arra, hogy hozzányúlnak majd az olaszok folyószámláihoz vagy ingatlanaihoz.

A részleteket nem fejtette ki, de állítását így is elegendőnek tarthatta ahhoz, hogy nyomatékot adjon megszólalásának. A biztonság kedvéért azért az interjúban kicsit migránsozott is, mondván, a kormány 600 ezer illegális bevándorlót akar legalizálni.

Olaszul tudóknak, Salvini elmagyarázza az álláspontját:

A Liga-vezérnek jó oka van keresni a feltűnést, hiszen a bezártság idején elvesztette kedvenc terepét. Korábban az volt az erőssége, hogy megjelent a nép között, akár szervezett eseményeken, akár „spontán”, táborát rendszeres megmozdulásokkal tartotta egyben, illetve bővítette, gátlástalanul kihasználva szónoki képességeit. Ezt nem pótolja állandó jelenléte a közösségi médiában és a tévéhíradókban. Sokat ártott neki az is, hogy a válság során várakozáson felül teljesítő Giuseppe Conte miniszterelnök mára kivívta honfitársai elismerését. Az Ixé közvélemény-kutató intézet április 21-i jelentése szerint

az olaszok 60 százaléka bízik Contéban,

messze lemaradva jön utána a posztfasiszta Olasz Fivérek (FdL) vezetője, Giorgia Meloni 38 százalékkal, Salvini pedig csak a harmadik 30 százalékkal.

Orbán: "Salvini az én hősöm"

Matteo Salvini olasz belügyminiszter az első mediterrán politikus, aki meg akarja állítani a migránsokat, és ebben Magyarország támogatja - mondta Orbán Viktor Milánóban olasz újságíróknak.

Bár a Liga még mindig a legnépszerűbb olasz párt, a biztos szavazók 25,9 százaléka áll mellette, de ez nagy lecsúszás a tavaly májusi európai parlamenti választáson elért 34,3 százalékhoz képest. Az elvesztett szavazók jó része minden valószínűség szerint az ez idő alatt 6,5 százalékról 12,5 százalékra erősödő FdL-nél kötött ki.

Legalább ennyire idegesítheti a Ligát és személy szerint Salvinit, hogy korábbi koalíciós partnere, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) is több mint 4 százalékpontot tudott visszaszerezni, így a harmadik legnépszerűbb erő, 16,4 százalékkal. Az M5S jelenleg a baloldali Demokratikus Párttal (PD) együtt támogatja a kormányt, amelynek mostani 22,9 százalékos népszerűsége lényegében megegyezik az EP-választáson elért eredményével.

Salvini és pártja gyengélkedéséhez nagyban hozzájárulhatott, hogy a koronavírus-járvány Olaszországban a Liga első számú fellegvárát, Lombardiát sújtotta a legdurvábban. Az április 25-ei adatok szerint a járvány kezdete óta kimutatott több mint 195 ezer fertőzöttből csaknem 72 ezer jutott e gazdag, északi tartományra.

Az egészségügy Olaszországban alapvetően a tartományok kezében van, Lombardia élén pedig a Salvini feltétlen hívének számító Attilio Fontana áll. Aki szerencsétlen módon kezelte a helyzetet: eleinte megpróbálta elhárítani, hogy a kormány, illetve a polgári védelem bármibe beleszóljon, amikor viszont már nagy volt a baj, akkor rájuk mutogatott.

Luca Zaia Veneto tartományról:

Jóval hatékonyabbnak mutatkozott a szomszédos Veneto elnöke. A Liga mérsékelt szárnyához sorolt Luca Zaia nem ment bele meddő politikai vitákba, végrehajtotta, amit a kormányrendeletek előírtak, amit pedig önállóan meg lehetett tenni, azt megtette. Veneto a negyedik legfertőzöttebb tartomány, de az érintettek száma a negyede sincs a Lombardiában kimutatottnak. Zaia már a Conte által megcélzott nyitás előtt, április 24-étől lazított néhány korlátozáson, például az elviteles fogyasztást vagy egyes üzletek nyitvatartását illetően. Húzásával megmutatta cselekvőképességét, de nem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy mindez belefér a kormányrendeleti keretekbe.

Matteo Salvini és Silvio Berlusconi /// Mást látna szívesen?
AFP / Silvia Lora

A 2008–2010-es Berlusconi-kormányban agrárminiszterként részt vevő Zaiát sajtóinformációk szerint úgy tartják számon a Ligában, mint akinek vannak vezetői ambíciói, kormányképesebbé is tehetné a Ligát, ám egyelőre kivár. Mindenesetre a jobboldali szövetségesek, az FdL és a Berlusconi-féle Forza Italia valószínűleg jobban örülnének neki, mint a vehemens hatalmi ambíciókkal bíró, de ugrásait gyakran elvétő Salvininek.