Jó eséllyel dobhatjuk azt a koronavírus ellen szánt hatóanyagot, amelyet itthon gyártanak

5 perc

2020.04.24. 08:00

Egy másik hatóanyag tesztelésével a kutatók még nem végeztek, de világszerte, így nálunk is bevetik a gyógyításba.

A majmoknál már tudjuk, mi történt a kontrollcsoporttal, az embereknél még nem. De hamarosan az is kiderül. És akkor az is eldőlhet, mennyire hatásos, mennyire biztonságos a koronavírus elleni mostani fő orvosságjelölt, a remdesivir. Ezt a hatóanyagot eredetileg a szintén vírus okozta ebola ellen fejlesztették, ráadásul – állatkísérletekben – hatásosnak bizonyult néhány korábbi koronavírus ellen.

A gyógyszerek kikísérletezésének és kipróbálásának menetrendje általában nem kelt különösebb érdeklődést, de minden másképp van most, a Covid–19-járvány közepette, amikor a gyógyszernek vagy gyógyszereknek már rég túl kellene lenniük az engedélyezésen és tömegesen kellene gyártani, alkalmazni őket.

SARS-CoV-2 vírusok elektronmikroszkóp alatt /// Elnyomó intézkedésekre készülnek
National Institutes of Health

Az alapos vizsgálódást azonban nem lehet megúszni. Történelmi példa, és ma már aligha fordulhatna elő: az 1950-es évek végén egy jónak és mellékhatás nélkülinek látszó nyugtatóról évek múltán derült ki, hogy torzszülések sorozatát okozza. A Contergan-botrány óta megszigorodtak a követelmények: a laboratóriumi és állatkísérletek után három fázisban zajlik az új hatóanyagok kipróbálása embereken.