Kutatók olyan mutáns enzimet hoztak létre, ami újrahasznosítja a műanyagot

1 perc

2020.04.16. 08:16

Az eredetileg a komposztban található baktérium segítségével néhány óra alatt új palackokat lehet készíteni.

Egy francia zöldkémiával foglalkozó cég, a Carbios kutatói azon dolgoznak, hogy a leggyakrabban használt műanyagot, a PET-et természetes úton hasznosítsák újra, enzimek segítségével. A kutatók a Nature-ben megjelent publikációjukban mutatták be eredményeiket: míg a legtöbbször magas hőmérsékleten és egyfajta darabolással (tehát termomechanikai úton) hasznosítják újra a műanyagot, a Carbios-kutatók bioújrahasznosítással kísérleteznek, és egy olyan bakteriális enzimet használnak a folyamat során, amelyet a komposztban fedeztek fel.

Az enzimet először megvizsgálták a tudósok, majd egy mutáns változatát hozták létre, hogy még jobban lebontsa a műanyagot. A baktérium először depolimerizálja azt, majd ezt megtisztítják és az újbóli polimerekből új palackokat készítenek. A cég célja az, hogy eredeti alkotóelemeire bontsák a műanyagot, amelyet azután bárhogy újra tudjanak hasznosítani, és ezáltal végtelenszer újból felhasználható legyen, minőségi romlás nélkül.

A műanyagszennyezés jelentős probléma: a legújabb becslések szerint évente körülbelül 360 millió tonnát állítunk elő. Ebből 150-200 millió tonna szeméthegyeken és a természetben köt ki, és jelenleg a műanyagoknak körülbelül 9 százalékát hasznosítják újra. A kiváltásuk pedig sok esetben ugyanakkora károkat okoz. Erre megoldásként szolgálhat a teljesen újrahasznosító műanyagok kifejlesztése (mint ami a Berkeley kutatóihoz köthető), a lebomló alapanyag, vagy az olyan, megfizethető újrahasznosítás, mint amivel a Carbios is kísérletezik. Számos eredményről hallhattunk már korábban a „műanyagevő” baktériumokról, a cég tervei szerint azonban az elkövetkezendő 5 évben ők már ipari szintre fejleszthetik az eljárásukat.