Az olcsó olaj veszélyezteti a zöld átállást
A koronavírus-járvány következményeként túlkínálat alakult ki az olaj világpiacán, az egyre alacsonyabb olajárak pedig keresztbe tehetnek annak, hogy csökkentsék a károsanyag-kibocsátást.
Csak szerda délelőtt 5 százalékot esett az olajár. Miközben egyre több ország környezetvédelmi miniszterei és nagyvállalatok is a Green Recovery Alliance keretén belül a gazdaság zöld újraindítását szorgalmazzák, a Nemzetközi Energia-ügynökség (IEA) arra hívta fel a figyelmet, hogy az olcsó olaj jelentősen visszavetheti a károsanyag-kibocsátásra irányuló törekvéseket – adta hírül a Yahoo Finance.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 14 tagállama és a velük szövetséges tíz ország, élükön Oroszországgal (az OPEC+) megállapodott abban, hogy csökkentik a kitermelést, szakértők szerint a jelenlegi mértékű csökkentés azonban nem lesz elég ahhoz, hogy megálljt parancsoljanak az olajár esésének. A koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások és a termelés leállása ugyanis egyes becslések szerint harminc százalékkal is visszavetheti a világ olajfelhasználási igényét.
Bár az olajipar zöld törekvései vitathatóak, az IEA álláspontja szerint a lassulás és az eső árak az egész világon aláássák az iparág tiszta energia irányába tett technológiai fejlesztéseit. Az iparág szereplői egyébként kormányzati támogatást sürgetnek olyan megoldásokra, amelyek kivonják a levegőből a szennyezést. 2019-ben 3 év után először stagnált az energiaipar globális kibocsátása, de a szén, az olaj és a földgáz tehető felelőssé az üvegházhatású gázkibocsátások nagy százalékáért.