Palócz Éva: Most évtizedekre eldőlhet a magyar gazdaság sorsa
A magyar kormány sem a munkáltatókat nem támogatja kellőképpen a munkaerő megtartásában, sem a munkavállalókat a válság átvészelésében, ami a vállalati szektor nagy részének a megroggyanásával fog járni. A munkahelyek megmentésének a hiánya óriási és alig helyrehozható károkat okozhat.
„Amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyit fogunk létrehozni” hangzik a kormányzati kommunikáció. Ez az állítás lényegében tükrözi a gazdaságpolitika hozzáállását a vírus okozta válsággal kapcsolatos gondolatmentetét: a kormány hagyja, hogy a vállalatok nem kis része tönkremenjen a válság alatt, utána pedig államilag irányítottan felépít majd egy újat.
Ez a gondolatmenet több ponton is hibás.
Egyáltalán nem törvényszerű, hogy a válság alatt a munkahelyeknek el kell veszniük. A világ számos országában a kormányok gyors és nagyvonalú mentőcsomagokat dolgoztak ki a vállalatok megmentésére, a munkahelyek legalább részleges megőrzésére. Ezt az Európai Unió is támogatja, mivel a kormányokat a költségvetési hiány elengedésére, minden állami eszköznek a válság elleni harc felhasználására szólította fel.
Nem Orbán Viktor fogja megvédeni a gazdaságot - de legalábbis nem egyedül
Rengeteg pénz van a járvány gazdasági hatásainak enyhítésére, még akkor is, ha a kormány semmit sem csinál. Kérdés, mire és hogyan költik el. Nehezen férhet bele Orbán Viktor önképébe, de nem egyedül fogja orvosolni a járvány pusztítását a magyar gazdaságban, hanem az Európai Unió támogatásával, mint ahogy a környezetében tapasztalható mesés meggazdagodások is részben uniós pénzeknek köszönhetők.
Más kormányok erőfeszítései azt célozzák, hogy az átmenetileg nehéz helyzetbe került vállalatokat átsegítsék a remélhetőleg pár hónapig tartó súlyos nehézségeken, felszínen tartsák őket és támogassák munkaerőmegtartó képességüket. Az IMF 193 országra terjedő ismertetése alapján, amely az egyes országok válságintézkedéseit mutatja be, a támogatások széles palettája rajzolódik ki. Azonban a legfontosabb közös eleme ezeknek a válságkezelő csomagoknak a munkahelyek megtartását célzó intézkedés. Ez ugyanis egyszerre célozza a vállalatok túlélését, a gazdaság szövetének a fennmaradását és a foglalkoztatottak jövedelemhez jutását, s ennek következtében a fogyasztás zsugorodásának mérséklését.
1. Ehhez képest a magyar munkahelyek megőrzésére irányuló magyar kormányintézkedések nemcsak későn jöttek, hanem rendkívül szegényesek.