Vér, verejték, könnygáz: helyszíni riport a török–görög határról

10 perc

2020.03.12. 05:00

Nagyhatalmi küzdelem játékszerévé vált több tízezer ember a legújabb menekültválságban. Tudják, hogy továbbjutásukról politikusok alkuja dönt, ők mégis nekimennek a kerítésnek újra meg újra, míg egyszer lyukat nem találnak rajta – tapasztalta a katonák által körülzárt senki földjén a HVG kiküldött tudósítója.

Csak azért sírnak, mert mindjárt indulnak Görögországba!

– magyarázzák az egymástól búcsúzó asszonyok a törökországi határváros, Edirne kihalt buszpályaudvarán. Körülöttük gyerekek, csomagok. Szokványos családi jelenetnek látszik, de ezen a tájon semmi sem az, aminek elsőre hinnénk. A távozók nem „elutaznak”, hiszen rendőri felügyelettel szállítják őket tovább, a közeli Pazarkule határáig. Onnan már csak egy kőhajítás lenne Görögország. Ha nem sorakozott volna fel a görög hadsereg a túloldalon.

Csőbe húzta az Európai Uniót Erdogan a menekültekkel

Több tízezer menekült torlódott fel a török-görög határon: a törökök már átengedték őket, a görögök viszont nem engedik őket tovább, így lényegében a két ország között ragadtak. Gyors megoldás nem várható, az EU a hétre hívta össze a külügyminiszterek tanácsát, az Európai Tanács vezetője kedden látogat a határhoz.

Miután február 28-án Tayyip Erdogan török államfő bejelentette a határok megnyitását a menekültek előtt, az ankarai belügyminisztérium adatai szerint százezres tömeg torlódott fel az itteni határvidéken. Az uniónak az eddiginél nagyobb részt kell vállalnia az országában rekedt menekültek ellátásából – dörögte Erdogan hétfőn Brüsszelben.

Elvárja, hogy szövetségesei ne hagyják magára Törökországot a szíriai konfliktusban sem. „Ha eddig százezrek keltek át a határon, most milliók mehetnek” – figyelmeztetett. Hogy hihetőbb legyen a fenyegetés, a török hatóságok ingyenes buszjáratokkal segítették a Görögország felé tartókat.

Erdogan konkrét támogatást vár a NATO-tól

A török elnök Brüsszelben a NATO főtitkárával, az Európai Tanács, valamint az Európai Bizottság elnökével tárgyalt, és egyértelművé tette, mit akar.

A menekültekről szóló ankarai adatokat az ENSZ menekültügyi főbiztosa nem kívánta megerősíteni, ami érthető: erős túlzásnak tűnnek. Ráadásul amilyen hirtelen megnyílt a kiutazás lehetősége a Törökországban felgyülemlett 3,6 millió szíriai menekült és más országok Anatóliában rekedt polgárai előtt, olyan gyorsan fordulhat ismét a széljárás.