Soros György: A berlini faltól az új falakig
Az amerikai-magyar üzletember szerint a világ forradalmi időket él, világszerte erősödik a nacionalizmus, a jövő bizonytalan. Ám ő tántoríthatatlan, továbbra is a nyílt társadalom céljaiért dolgozik. Vélemény.
A berlini fal leomlása 1989 novemberében hirtelen és drámaian felgyorsította a kommunizmus bukását. Kelet- és Nyugat-Németország között megnyílt a határ, és ez halálos csapást mért a szovjet blokk zárt társadalmaira. Egyben megindította a nyílt társadalmak felemelkedését.
Egy évtizeddel a fal áttörése előtt kezdett foglalkoztatni az, amit politikai filantrópiának nevezek. A nyílt társadalom hirdetője lettem, elsősorban Karl Popper hatására, aki a mentorom volt. Popper azt tanította, hogy tökéletes tudás nincsen, és a végső igazság birtokosaiként fellépő totalitárius ideológiák csak elnyomás árán maradhatnak fenn.
A nyolcvanas években ellenzékieket támogattam a szovjet birodalomban, és 1984-ben felállíthattam alapítványomat szülőhazámban, Magyarországon. Pénzügyi támogatást nyújtottunk mindenféle kezdeményezésnek, amely az állampárton kívülről jött. A stratégia az volt, hogy a párton kívüli aktivitás erősítésével az emberek ráébrednek, hogy a hivatalos dogmák hazugságok. Kiválóan működött. Évi hárommillió dollárból az alapítvány nagyobb hatást ért el, mint az állam kulturális minisztériuma.