Az EU diktálhatta a közbeszerzési törvény most benyújtott módosításait

1 perc

2019.11.13. 04:15

Épp azon a napon nyújtották be a törvénytervezetet, amikor kiderült: több mint 500 milliárd forintos pénzügyi korrekcióba egyezett bele a magyar kormány az EU-támogatásoknál.

Az EU-tól kapott, 500 milliárd forintot meghaladó pénzügyi büntetés lehet a magyarázata annak, hogy a kormány módosítja a közbeszerzési törvényt – írja a Portfolio. A portál kiemeli: a parlament honlapján megjelent módosító néhány ponton alapvetően változtatja meg a közbeszerzések lebonyolításának és ellenőrzésének szabályait. Ezt csak részben motiválja a takarékoskodás vagy az adminisztrációs terhek csökkentése, az általános indoklásban az is szerepel, hogy növeljék a szabályosságot, és megelőzzék a pénzügyi korrekciókat az EU-pénzeknél.

A cikk emlékeztet: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már a múlt heti kormányinfón beszélt arról, hogy a jogszabályt úgy kívánják módosítani, hogy élesen elváljon az uniós támogatások és az állami források felhasználását érintő szabályozás. A javaslat ugyanakkor mindössze néhány órával azt követően jelent meg, hogy kiderült: mekkora is lehet a Brüsszel által kiszabott, a kormány által bevállalt büntetés mértéke.

A módosítások között szerepel az, hogy újra nyerhet egy ajánlat csupán az alapján, hogy az a legolcsóbb, vagy hogy az ajánlatkérőnek kell ügyelnie arra, ne legyen összejátszások. Változnak az értékhatárok is, pontosabban megszűnik az az előírás, hogy a magyar szabály szigorúbb az uniósnál, és az is, hogy az eljárás megindítása előtt – később nem módosítható – összefoglaló tájékoztatást kell közzétenni. A hazai forrásból megvalósuló tendereknél megszűnik a felelős miniszter központi ellenőrzésére vonatkozó előírás, ez az unió által támogatott beszerzéseknél megmarad. A központi ellenőrzés továbbra is fennmarad, de az Állami Számvevőszék, a KEHI vagy a Közbeszerzési Hatóság végzi. És van még egy fontos újítás, amelynek amiatt lehet jelentősége, mivel a 4iG hamarosan felvásárolja a T-Systemset: „a módosítás biztosítja a Kormány számára, hogy az informatikai beszerzések tekintetében önálló szabályozást alkosson” – idézi az indoklást a Portfolio.

Nem ez az első eset, hogy a kormány láthatóan az Európai Bizottság kifogásait igyekszik orvosolni valamely intézkedésével. Egy éve például a túlárazás visszafogását célzó előírásokat iktatott be több operatív programnál.