A betegek helyett magával és pénzügyeivel van elfoglalva az orvosi kamara
Minden bajnak az alacsony orvosi fizetés, a rendszert torzító paraszolvencia az oka – legalábbis ez a kormánynak szánt fő üzenete a választások előtt álló orvosi kamarának. Ugyanakkor néhány segélykiáltást kivéve kevés szó esik az orvoslás szakmai és szervezeti gondjait nyögő betegekről is, akiket egyre alacsonyabb színvonalon képesek ellátni az intézmények.
Mekkora az a fizetés, ami mellett az orvosok nem fogadnak el hálapénzt, és nem vállalnak a főállásuk mellett akár négy-öt helyen is különmunkát? Elméletben havi 1,5–2 millió forint bruttó jövedelem elegendő lenne ehhez – ebben egyetért az egészségügyért is felelős miniszter és a Magyar Orvosi Kamara (MOK). Hiába mertek nagyot álmodni együtt, a kamara arra ébredt, hogy bilibe ér a keze. A tárgyalássorozatot ugyanis nem követte kormánydöntés, vagyis az idénre (is) remélt béremelésre még ígéret sincs. Erre nyilvános dörgedelemmel reagált a MOK, a döntéshozók tudomására hozva, hogy most aztán már tényleg nem lehet tovább feszíteni a húrt.
Arról azonban szó sincs, hogy az orvostársadalom fellázadna. „Hátranézek, és nincs ott senki” – ismerte el Éger István, a kamara elnöke a 24.hu-nak adott interjúban. Persze az orvosok nem eszköztelenek, és nem várnak a szakmai köztestületük bérharcára. A külföldi munkavállalás, a hiányszakmákban már jó ideje kikényszerített, a közalkalmazotti bértáblában leírt összegek akár dupláját is elérő javadalmazás, a magánrendelések bevételei, a paraszolvencia megannyi lehetőség a jövedelemnövelésre.