Nem kamu, permetszer helyett zenével óvják a növényeket a kórokozóktól

1 perc

2017.11.22. 09:42

Gilles Josuan a dél-franciaországi Bouche-du-Rhone megyében termel cukkinit már sok éve. Biogazdálkodó, nem használ rovarirtót. Néhány éve ültetvényét megtámadta a mozaikvírus, a termés feláldozása sem volt hatásos ellenszer, a vírus maradt és pusztított. Végül az interneten bukkant rá a Genodics cégre, amely különös módszert javasolt: a zenét.

 Gilles Josuan-nak már nem volt vesztenivalója, kipróbálta az ötletet: éjszakánként öt-hét perc nyugodt muzsikát közvetített a melegházas ültetvényben. És láss csodát: egészséges cukkinit tudott betakarítani a zenés terápia után. A szomszédos zöldségtermelők eleinte csak mosolyogtak, de aztán ők is kipróbálták a módszert, amely a paradicsom és más növények esetében is hatásosnak bizonyult. De hát miről is van szó? Sarlatánságról, vagy valami másról, aminek tudományos alapja is van?

Pedro Fernandiz, a Genodics egyik társalapítója elmondta a Le Figarónak: a növények és a vírusok fejlődésük bizonyos stádiumaiban hanghatásokat is produkálnak. De reagálnak a külső hanghatásokra is. Tehát a Genodics szerint a megfelelően adagolt, speciális zenével megakadályozható a vírusok kárt okozó hatása, és felerősíthető a növények önvédelmi mechanizmusa. A Genodics adatai szerint a módszer a szőlőtermelésben a leghatékonyabb. Például a Cabernet-féléket szinte biztosan védi a gombáktól, de az elzászi fehér bort adó szőlőket kevésbé.

Van, amikor 90, van, amikor csak 25 százalékos a sikerráta. A hanghatáson alapuló módszert már vizsgálja a Párizs környéki Cergy egyetem biológiai kutatórészlege, és elkezdte tesztelni a módszert az INRA, a francia mezőgazdasági és élelmiszeripari tudományos központ is. Mindenki, termelők és fogyasztók egyaránt izgatottan várják a hiteles tudományos eredményt.