Feledékeny? Ezekkel az appokkal hatékonyabb lehet a munkája!
Egyesek papíron, mások fejben próbálják nyilvántartani tennivalóikat, de amíg van áram a bolygón, addig a digitális listavezetés lesz a legpraktikusabb módszer. Íme, néhány különleges feladatlistás alkalmazás.
Wunderlist
A tavaly óta a Microsoft sorait erősítő Wunderlist az egyik legprofibb feladat-nyilvántartó – nehéz olyan funkciót találni, ami ne lenne meg benne. A tennivalók listára vétele mellett lehetőség van azok priorizálására, megosztására, emlékeztető beállítására, jegyzet hozzáfűzésére vagy fájl csatolására. A felsorolásként és naptáras nézetben is követhető feladatokat az alkalmazásban, böngészőbővítménnyel vagy éppen egy e-mail továbbításával is listára vehetjük. E listákból többet is vezethetünk, külön felülete lehet bevásárlásainknak, munkahelyi illetve otthoni teendőinknek. A szolgáltatás Pro verziójában a szebb hátterek mellett 5 megánál nagyobb méretű fájlokat csatolhatunk a feladatokhoz, listánként bármennyi feladatot delegálhatunk másoknak, egy tennivalót pedig több alpontra bonthatunk. A fizetős verziót inkább üzleti célú felhasználáshoz ajánljuk, magáncélra az ingyenes változat is bőven megteszi.
Ár: ingyenes / havi 4,99 dollár (Pro). Platform: web, iOS, Android, Windows (Phone), OS X, Apple Watch
Trello
Kifejezetten a csoportmunkára helyezi a hangsúlyt a Trello, amely valahol középúton jár a tennivalókezelő és a projektmenedzselő megoldások között. A családok és szervezetek számára is jól használható alkalmazásban a konyhafelújítástól a szoftverfejlesztésig minden feladatnak külön táblát hozhatunk létre. A listákon belül kártyákat nyithatunk: egy-egy kártya jelöl egy-egy konkrét megoldandó feladatot, amelyhez határidőt, felelőst, részfeladatokat is rendelhetünk. A Trello legnagyobb előnye a csoportmunka átláthatóvá tétele, amit számtalan vizuális jelölőfunkció mellett a táblákon belüli könnyű átrendezhetőség is segít.
Ár: személyes használatra ingyenes, üzleti célra 8-20 dollár/felhasználó. Platform: web, iOS, Android
Emlékeztetők
Az Apple-eszközök tulajdonosainak nem nagyon érdemes a gyárilag beépített emlékeztetőkön túl másik alkalmazást keresniük, legalábbis személyes használatra. Az extraként a feladatok listákba rendezését és az egyes listák megosztását kínáló alkalmazásnak iPhone-on jön meg az igazi szuperképessége. A helyalapú emlékeztetőkkel beállítható, hogy egy bizonyos feladatra ne egyetlen adott időpontban, hanem bizonyos helyszínre érve vagy éppen azt elhagyva emlékeztessen a készülék. A „hely” fogalmát mi magunk tágíthatjuk, ami hasznos lehet például akkor, ha valamit nem miután hazaértünk, hanem egy kicsit korábban, mondjuk a lakás 3 kilométeres körzetébe érve szeretnénk megtenni.
Ár: ingyenes. Platform: web, iOS, OS X
Habitica
A Habiticáról első látásra nehéz eldönteni, hogy to-do alkalmazásról vagy játékról van szó, és tapasztalataim szerint ez a kétely az alkalmazás sokadik indításakor is megmarad. Az életünk feladatait óriási kalandjátékká alakító program a tennivalóink nyilvántartása mellett új szokások kialakítására is jól használható. A Habiticában mi határozhatjuk meg a játék célját – feladataink vagy éppen elérni kívánt céljaink rögzítésével –, a szabályokat azonban már a program intézi. Tennivalóink elvégzéséért mindenféle jutalmakat, például aranyat, új karaktereket és más gyűjthető elemeket kapunk, a nemteljesítés pedig büntetést von maga után. Ez utóbbi önmagában is lelombozó lehet, de baráti, iskolai vagy munkahelyi csapatban játszva mások is rosszul járhatnak, ha nem figyelünk oda saját céljainkra. A személyes használatra ingyenes életjáték készítői vállalatok számára is ajánlják az – egyedi áras – szolgáltatást.
Ár: ingyenes. Platform: web, iOS, Android
Pocket Lists
A Pocket List igazi különlegességet tartogat azoknak, akik hajlandók érte fizetni. Az alkalmazásba optikai karakterfelismerést építettek, amivel tennivalólistánk elemeit akár a telefon kameráját használva is rögzíthetjük. Habár ez elsőre értelmetlen vakításnak tűnik, recepteknél például kifejezetten hasznos lehet: elég csak lefotózni a receptkönyvből a hozzávalók listáját, és máris egyenként kipipálható bevásárlólistát kapunk. Az Apple Watchra is optimalizált alkalmazás további különlegessége, hogy fejlesztői összehangolták az Apple Touch ID ujjlenyomat-azonosító megoldásával, így tennivalólistáink érzékeny elemeit biztonságosan elzárhatjuk.
Ár: 4,99 euró. Platform: iOS, Apple Watch
Inbox
A Google-nél is ismerték a sokak által alkalmazott tennivaló-nyilvántartási módszert: a saját magunknak írt e-maileket. Többek között ez ihlette az Inboxot, amely nem hagyományos to-do szolgáltatás, hanem inkább alternatív Gmail-felület. Az Inboxot használva gyorsan rögzíthetjük magunknak a tennivalóinkat, és a beérkező e-mailjeinkből is pár másodperc alatt határidős feladatokat faraghatunk. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ha nem kívánunk azonnal reagálni egy-egy levélre, akkor azt (akárcsak az ébresztőt) szundira kapcsolhatjuk, az e-mail pedig a beállított időben újra felbukkan, amikor már van időnk válaszolni rá.
Ár: ingyenes. Platform: web, iOS, Android
Balogh Csaba cikke eredetileg a HVG Extra Business 2016/2-es számában jelent meg. A magazin legfrissebb száma a választás és döntés szépségeit és nehézségeit vizsgálja. Keresse az újságárusoknál, vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, ajándékba elküldjük az Alkossunk maradandót! című könyvet!
Hajlamos tologatni a feladatait? Ezek a tanácsok megváltoztathatják az életét!
Megölheti a termelékenységet, de egyben új és eredeti ötletek forrása is lehet feladataink tologatása. Három előadás a halogatásról.
Aktuális lapszámunkat itt meg is rendelheti. Ha érdeklik a gazdasági, üzleti témák, lájkolja a HVG Extra Business Facebook oldalát!