Az IMF és az EU elégedett a kormány intézkedéseivel
Az IMF és az Európai Bizottság egyetértésével az államháztartás hiánya az idén a GDP 3,9 százaléka lehet, a GDP 2009-ben 6,7 százalékkal, jövőre 0,9 százalékkal csökkenhet, 2011-ben pedig már bővülhet – jelentette be Oszkó Péter pénzügyminiszter az IMF és az Európai Bizottság küldöttségével folytatott egyeztetés után.
A pénzügyminiszter elmondta: 2010-ben már 3,8 százalékos államháztartási hiánnyal számolnak, amely 2011-re csökkenhet 3 százalék alá. A deficit növelésére a várttól elmaradó bevételek miatt volt szükség.
Az IMF és az Európai Bizottság (EB) Magyarországon tartózkodó delegációja elismerően szólt a kormány bejelentett intézkedéseiről. Elena Flores, az EB képviselője szerint Magyarország jó úton halad a készenlétei hitel feltételeinek teljesítésében. „Üdvözöljük azokat a korrekciós lépéseket, amelyeket a magyar kormány tesz annak érdekében, hogy hosszabb távon mérsékelje az államháztartási hiányt, amely 2011-re 3 százalék alá csökken” – mondta Elena Flores. Így Magyarország ellen továbbra is érvényben marad a túlzott deficiteljárás.
Az EB képviselője szerint a 20 milliárd euró összegű készenléti hitel továbbra is a folyó fizetési mérleg és a költségvetés helyzetének kiegyensúlyozására és az ország növekedési potenciáljának javítására szolgál. A hitel meghosszabbítása a mostani tárgyalásokon nem került szóba, és a Fidesz vezetésével sem tárgyaltak erről, de ha erre szükség lenne, nyitottak a megoldásra – mondta James Morsink, az IMF delegáció vezetője.
Az új makropálya szerint az export az idén várhatóan 15 százalékkal, az import 16-17 százalékkal csökkenhet. A már megismerteken kívül nincs szükség újabb intézkedésekre a makropálya teljesítéséhez – közölte Oszkó Péter. Megerősítette, hogy a prognózis módosítása nem befolyásolja a 2010-es adójavaslatok tárgyalási menetrendjét, a javaslatokat a kormány szerdán tekinti át.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke is elismerően szólt a kormány intézkedéseiről, amelyek hosszabb távon négy maastrichti kritérium teljesítését segítik elő: lehorgonyozzák az inflációt, csökkentik az államháztartási deficitet és elindítják az államadósság csökkenését, valamint a magyar állampapírok hozamának mérséklődését és közelítését az európai kötvényekéhez.
A jegybank elnöke kifejtette: az infláció az idén és jövőre is az egyedi adóintézkedések miatt ugrik meg, de az árfolyamnak is kiemelkedő szerepe van az index alakulásában. Az IMF és az EU képviselőivel egyetértettek abban, hogy célszerű az egyszeri hatásoktól megszűrt inflációt figyelembe venni a szükséges lépéseknél.
Simor András szerint a bankrendszer profitabilitása jelentősen csökkenhet az idén, de a bankok likviditási helyzete stabil, az anyabankok támogatják leányaikat és a magyar bankrendszer finanszírozásához szükséges külföldi források általában rendelkezésre állnak. A bankrendszer tőkeellátottsága nemzetközi összehasonlításban is jó – fűzte hozzá a jegybank elnöke.