Kósa Lajos Mikoláról, a Jobbikról és az anyakönyvezésről

3 perc

2009.05.15. 10:17

Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere volt a vendége a Hit Gyülekezetéhez közelálló Hetek című hetilap minapi rendezvényének. A politikus beszédét többször nevetés szakította meg.

A rendkívül hosszú, majd négyórás találkozó bevezetőjében az ellenzéki politikus a mai Magyarország teljesen abszurd voltán elménckedett. Szerinte az ország úgy működik, mintha a bokor mögül a következő pillanatban előugrana Terry Gilliam egy kandi kamerával, és kiderülne, hogy az egész csak a Monty Python tréfája. Tizenkilenc éve azt hittük, hogy Kádárt magunk mögött hagytuk. Mára kiderült, hogy Kornis Mihálynak igaza van: „elmaradt a katarzis”. Posztkádári társadalomban élünk, amelynek elviseléséhez „cinizmus, irónia vagy alkohol” szükséges. „Én az iróniát választottam” – tette hozzá a frakcióvezető-helyettes. A jelenlegi abszurditások közé sorolta, hogy Demszky Gábort Kivágó Iván Györgyné személyében „egy volt III/2-es belügyi tiszt menti meg”. Debrecen fideszes polgármestere szerint „a rendszerváltás idején az ország és az emberek lelkiállapota jobb volt, mint most”.

Kósa Lajos
© Horváth Szabolcs

„A magyar társadalom morálisan szétesett” – tette hozzá a Fidesz alelnöke, aki szerint három-négymillió embernek van tartása, valami elképzelése az életről (ők lennének a Fidesz szavazói?), hatmilliónak viszont semmi, csak él bele a világba. Kósa mindezek miatt úgy látja, legfőbb ideje a társadalmat újjászervezni, ez azonban nem a politikusok, hanem a civil szerveződések és az egyházak föladata. Például a cigányság gondjainak megoldásában is az eddigieknél jóval nagyobb szerepet kell kapniuk az egyházaknak. A politikusoknak támogatniuk kell az ilyen szervezetek munkáját.

Az egyházalapítást érintő jelenlegi törvényi szabályozás túl megengedő – fejtette ki a magát konzervatív-liberálisnak valló politikus, aki polgármesterként számos példát lát arra, hogy gazdasági társaságok a kedvezőbb adózás érdekében egyházzá alakulnak.

A társadalmi problémák egyik lényeges oka, hogy a hagyományos családmodell kezd szétesni: alacsony a születésszám, kevés a házasság. Ennek ellenére az elhíresült szinglizés miatt saját frakcióvezetőhelyettes-társa, Mikola István is jól megkapta Kósától a magáét. „Mintha az MSZP küldte volna (mármint Mikolát – Sz. P.) a kampányunkra” – jelentette ki. A kósai családértelmezés hatalmas tapsot kapott: a képviselő-polgármester szerint ugyanis a házasság egy férfi és egy nő, nem pedig azonos neműek között köttetik. Úgy vélte: érdemes lenne egy törvénymódosítással az egyházi esküvőt az állam által elfogadottá tenni, hogy az egyházi házasságot kötőknek ne kelljen kétszer házasodniuk.

Kósa Lajos a hvg.hu-nak azt mondta: „Nyugodtan lehet olyan jogszabályi környezetet teremteni, hogy ne kelljen kétszer ezt megcsinálni.” Az ellenzéki politikus szerint elképzelése nem megy szembe a magyar szekularizáció száztizenöt éves hagyományával. „Nem adnánk semmiféle különleges jogot az egyházaknak”, viszont ez a megoldás „egyszerűsítené az életünket” – tette hozzá a Fidesz alelnöke. „Tudom, hogy ez liberális körökben kiveri a biztosítékot. Nem értem, hogy miért.” Kósa szerint „ha a liberalizmus eszméje ezen múlik, akkor a liberalizmust most kell abbahagyni”. A polgármester az Európai Unió több tagállama, így Dánia példáját említette véleménye alátámasztására, ahol nemcsak anyakönyvvezetési joga van az egyházaknak, de az állam és az egyház összefonódása más ügyben is megnyilvánul: az állam szedi be az egyházi adót. „És akkor mi van? Dánia egy kriptoteokrácia, ahol az álruhás püspökök játsszák a miniszterelnököt?” – tette föl Kósa a költői kérdést.

Kósa határozott nemmel válaszolt Ruff Tibor teológusnak, hebraistának, az Új Exodus felelős szerkesztőjének kérdésére, hogy gazdasági társaságnak, álegyháznak tartja-e a Hit Gyülekezetét. A Szcientológia Egyházat viszont igen – tette hozzá.

„Az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalát kívánatosnak tartom” – felelt egy másik kérdésre a fideszes politikus. Arra, hogy a Fidesz politikusai között is vannak egykori ügynökök, úgy felelt: Szita Károly kaposvári polgármestert nem véletlenül nem indította a párt a 2006-os parlamenti választáson. Szintén kérdésre válaszolva Kósa bármilyen együttműködést kizárt pártja és a Jobbik között.

A szintén jelen lévő Hack Péter, a Hit Gyülekezete dunaújvárosi pásztora, volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő valószínűbbnek tart egy 2009 őszi, mint egy 2010 tavaszi parlamenti választást. Mint a hvg.hu-nak kifejtette, június 7-e után – tekintettel a pécsi eredményre és arra, hogy az európai parlamenti választáson legfeljebb öt mandátumra számíthat a kormánypárt – olyan pánikreakciók indulhatnak meg, amelyek megrázzák a Magyar Szocialista Pártot. Egy ilyen, megrázott állapotban lévő párttal nehezen tudom elképzelni egy olyan 2010-es költségvetés elfogadtatását, amelytől nem dől be a forint és a gazdaság – tette hozzá Hack.

Szegő Péter