EKB: egyes eurótagállamokban költségvetési válság fenyeget

2 perc

2009.02.16. 11:18

Kizárta az elemzői körökben valószínűsített agresszív kamatcsökkentéseket az Európai Központi Bank (EKB) egyik vezetője, akinek hétfőn Londonban idézett nyilatkozata szerint a valutaunió inflációs kilátásai nem indokolják a meredek enyhítést, viszont egyes eurótagállamokban "költségvetési válság" fenyeget.

Jürgen Stark, az EKB igazgatótanácsi tagja a Financial Timesnak azt mondta: a bank pénzügypolitikájának továbbra is "kritikus eleme" a fokozatosság. A túlzottan agresszív kamatcsökkentés nem enyhítené, hanem növelné a bizonytalanságot olyan időszakban, amikor nincs deflációs veszély, márpedig jelenleg nem látszik a defláció kockázata, mondta a vezető eurójegybanki tisztviselő. Stark szerint saját hitelességét teszi kockára az olyan, árstabilitásra összpontosító jegybankár, akinek cselekedeteit "kizárólag a félelem irányítja".

Az EKB-igazgató megfogalmazása szerint az euróövezeti inflációs várakozások középtávon teljes mértékben összhangban vannak az EKB árstabilitási definíciójával. A londoni elemzői közösségben ugyanakkor tartják magukat a további agresszív euróövezeti kamatcsökkentésről szóló előrejelzések.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló világgazdasági prognózisában azt írta: növekednek az euróövezeti deflációval kapcsolatos aggodalmak, miközben a valutauniós térséget "legalább a 80-as évek eleje óta nem látott mértékű" recesszió fenyegeti. A cég az euróövezetben az idei év egészére már 2,0 százalékos gazdasági visszaesést jósol az előző havi prognózisában szereplő 1,2 százalékos GDP-mínusz helyett.

Az EIU előrejelzése szerint ebben a helyzetben az EKB irányadó kamata - a kéthetes refinanszírozási tendereken alkalmazott kamatminimum - az idén 1,00 százalékra csökken a jelenlegi 2,00 százalékról, de a ház "jelentős esélyt" lát arra is, hogy az eurójegybank végül nulla százalékra lesz kénytelen csökkenteni alapkamatát.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő adósságpiaci folyamatokat figyelő szolgálatának - Moody's Credit Trends - Londonban hétfőn kiadott elemzése szerint a három hónapos euró-LIBOR ráta a múlt kereskedési hét végére mélységi rekordra, 1,94 százalékra - vagyis a jelenlegi EKB-kamat alá - süllyedt, ami arra vall, hogy a piac további euróövezeti kamatcsökkentéseket áraz.

A Moody's Economy.com - a cég londoni gazdaságelemző és előrejelző részlege - azt jósolja, hogy az EKB márciusban újabb fél százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre, és a második negyedévben még további enyhítések várhatók a recesszió mélyülésével.

A Financial Times által hétfőn idézett nyilatkozatában Jürgen Stark "vészesnek" minősítette az euróövezeti tagállamok meredeken emelkedő költségvetési deficitjeit. Az EKB igazgatótanácsi tagja szerint fennáll annak veszélye, hogy a tagországok politikusai közfinanszírozási válságot teremtenek, ami a jelenlegi helyzet elhúzódásának és súlyosbodásának kockázatával járna.

Nagy londoni befektetési és elemző házak is felhívták már a figyelmet arra, hogy súlyos mértékben romlanak a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok adósság- és költségvetési mutatói a recesszióenyhítő közkiadások, és az ezek fedezésére piacra zúdított, hatalmas mennyiségű új államadósság-tömeg nyomán.

A Moody's emiatt nemrégiben leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Írország "AAA" - vagyis a lehető legjobb - szuverén adósosztályzatának kilátását. A hitelminősítő előrejelzése szerint az ír államháztartási hiány az idén megközelíti a GDP-érték 10 százalékát, vagyis messze a 3 százalékos euróövezeti tűréshatár felett lesz.

A Brit Iparszövetség (CBI) éppen hétfőn kiadott új negyedéves előrejelzése szerint a súlyos recesszió és az annak enyhítését szolgáló központi ösztönző programok komoly mértékben rontják Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - közfinanszírozási helyzetet is. A vezető brit üzleti érdekképviseleti szervezet szerint az állam nettó hiteligénye az idén 146 milliárd, jövőre 168 milliárd font lesz, ami 10,6, illetve 11,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánynak felel meg.