Kárpáti György: A Fradi megmentéséhez szakértő kell, de legalább egy Torgyán

5 perc

2020.06.18. 12:30

A héten elhunyt háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó sztorijai medencén belüli és kívüli trükkjeiről, szerencsejáték-függőségéről, Puskás Öcsiről és Orbán Viktorról. A HVG 2008 novemberében készített portréinterjút Kárpáti Györggyel, ezt közöljük most újra változtatás nélkül.

- A napokban azt nyilatkozta, hogy a sajtóban önnel kapcsolatban mostanság megjelent III/III-as ügynökvádak annyira népszerűvé tették, hogy már csak pénzért ad interjút. Mielőtt nagyon belemelegednénk, elárulja, mennyi az aktuális árfolyama?

- Ez csak egy klasszikus Kárpáti-féle viccelődés volt. Ahhoz viszont tartom magam, hogy amíg a per le nem zárul, az ügyről nem nyilatkozom. Amúgy ha egy-egy előadásért fizetni akarnak, azt nem utasítom vissza! De maguktól nem kérek pénzt.

- Nagyvonalú. Nem bánta meg, hogy visszautasította a budapesti díszpolgárságot?

- Tévedésben vannak, semmiről nem mondtam le! A díszpolgárságot nem lehet elvenni tőlem, mert azt a közgyűlés megszavazta. Viszont kaptam a főpolgármestertől egy levelet, hogy ha lehet, ne vegyem át. Én meg úgy gondolom, hogy majd attól a vezetőtől, aki tiszteli a budapestieket, és akit feltehetőleg jobban fogok szeretni, átveszem. Van időm, megvárom.

- Úgy tudjuk, pár éve a Nemzet sportolója díj várományosa is volt, de lehúzták a listáról. Azt sem fogadta volna el "ezektől"?

- Nem lehet mindent visszautasítani. Egyrészt mert a havi nettó 500 ezer jól jönne a nyugdíj mellé, másrészt meg nem "Gyurcsány sportolójának" hívják a díjat, hanem a nemzetének, amit viszont nagyon szeretek. A miniszterelnök egyébként informálisan azt üzente: kérjem az enyéimtől, Orbán Viktoréktól. Hazudnék, ha azt mondanám, nem bánt az eljárás. Külföldön sokkal jobban megbecsülnek: Melbourne díszpolgára vagyok, a kéz- és lábnyomom ott van a floridai Vizes Sportok Halhatatlanjainak Csarnokában, Johnny Weissmülleré mellett.

- Gondoljuk, egykori ellenfelei közül nem mindenki őrzi önt hálás emlékezetében: a jugoszláv Jankovicnak 1961-ben akkorát lekevert, hogy beszakadt a dobhártyája, Tillnek, a keletnémet óriásnak pedig az orrát törte el. Így próbálta kompenzálni, hogy alacsony termete miatt a 2 méteres pólósok között kihívásokkal küszködött?

Kárpáti György háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó

"Attól eltekintve, hogy kövér vagyok, nem nézek ki rosszul a 74-hez képest" - kezd érdemeinek, barátai szerint tipikusan kárpátigyurikás felsorolásába a legendás vízilabdás, aki sportjában minden idők legfiatalabb olimpiai bajnokának számít. Már a születése is nagy dolgokat jelzett előre, ugyanis éppen június 23-án, a nemzetközi olimpiai napon látta meg a napvilágot. További irányt a papa mutathatott, aki negyven évig volt a Fradi pólószakosztályának intézője társadalmi munkában, míg a mama ingyen varrta a játékosok fecskenadrágjait. Az ifjú Gyurika alaposan befürdik, amikor a papa rajtakapja, hogy zongoraórák helyett az uszodában tölti az időt. Végül győz a víz iránti szerelem, s a műugró- és gyorsúszódíjak mellett 1952-ben, 17 évesen Helsinkiben, az olimpián is a dobogó legfelső fokára hághat. Ezt még kétszer, 1956-ban Melbourne-ben és 1964-ben Tokióban is megismétli, miközben záporoznak az Eb- és Fradi-színekben a magyar bajnoki érmek is. Víz alatti és feletti trükkjeiről ódákat zeng a szakma, különösen, mivel - mint hal a vízben - a maga 167 centijével Dávidként jól megél a vízilabdás Góliátok között. Még aktív játékosként doktorál jogból, majd 162-szeres válogatottság után a magyar csapat edzője lesz Gyarmati Dezső mellett. Peterdi Pállal írt fél tucat sportkönyve mind bestseller. Az 1989 óta a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségi tagjaként is aktív Kárpáti az utóbbi években a Fidesz kulturális tagozatában vállal szerepet, sőt 1996 óta - mint mondja - "teljesen megérdemelten" a Máltai Szent György Lovagrend tagja is.

"Törpe snaucer kiskutyámmal és a feleségemmel sétálgatok, miközben hallgatom a táskarádiómat" - jelzi, ma már nem pezseg annyira, mint korábban. Az olimpikon harmadik feleségével egy Böszörményi úti lakás tulajdonosa, de kölcsönautóval jár, vagyontárgya nincs, csak adóssága. Orvosi javaslatra ma is rendszeresen úszik. "Ha maradt volna pénzem, még uszodát is építtettem volna magamnak."

- Miért, a durvaságáról híres Till kiütéséért majd egy éven át kaptam a gratulációkat a nemzetközi vízilabdavilágtól. Szerintem egyébként annak az alacsony fickónak, aki nem vallott szégyent az óriások között, mindig kettőt kellett volna kiosztani az olimpiai éremből. Schmitt Pali barátom kérésére ezt a javaslatomat végül nem írtam meg a NOB elnökének.

- A legenda úgy tartja, ön volt a kor egyik legkreatívabb csempészelméje...

- Túloznak, én csak az egyik voltam. Az utazás előtti este szétszedtük a vasúti kocsit a WC fölött, ahova tucatszám raktuk be az írógépet, mert Jugoszláviában azt kértek. Visszafele viszont ezrével hoztuk a magzatelhajtó tablettákat, s az ismerős nőgyógyászok már a pályaudvaron vártak minket.

- Gyermeki őszinteségével még bajba sodorja magát a konzervatív barátai között. Amúgy nem rótták meg azért, hogy háromszor nősült? Vagy úgy vannak önnel, hogy - mint minden idők legfiatalabban olimpiai bajnokká érett vízilabdását - még ma is gyermekként kezelik?

- A megrázó az volt, amikor az uszodában - már túl a 40-en - két lány lecsókolomozott. Sokan egyébként ma is Gyurikának szólítanak. Ha nem szeretném ennyire a harmadik feleségemet, aki egy tündér, akkor még nősülgetnék is, mert nagyon szeretem az esküvőket.

- Meg az életet, amit mindig nagykanállal fogyasztott.

- Két óránál tovább nem volt pénzem bankban. 1952-ben az olimpiáért kapott 10 ezer forintos betétkönyvvel az ünnepség után már rohantam is az OTP-be. A pénz másnap már a lovin volt.

- Összeszámolta már, mennyi pénze úszott el különböző szerencsejátékokon?

- Isten őrizz! De az eljátszott milliókból biztosan felépíthettem volna egy Operaházat. Hat éve már tiszta vagyok, csak totózom. Egyszer majd megírom egy könyvben gondolataimat a szerencsejáték világáról. Rengeteg szakmai tanács lesz benne: hadd nyerjenek szerencsétlen játékosok is legalább annyit, amennyit én szerettem volna.

- Arra nem gondolt, hogy kedvenc klubja, a Fradi megmentéséhez is adhatna tanácsokat?

- Ehhez szakember kéne, de legalábbis egy Torgyán József. Azért ő is követett el hibát annak idején. Hiába szóltam neki: "Józsikám, ha már 1 milliárdot pumpáltok a Fradiba, legalább keressetek a minisztériumban vagy a pártban valakit, aki ért a pénzhez." Sajnos ennek a nagy munkabírású embernek erre már nem maradt figyelme.

- És ön hallgat mások tanácsaira, például a MOB-elnök Schmitt Pál véleményére? Netán ő volt, aki a Fidesz közelébe édesgette?

- Mindig is felnéztem Palira, ő hívott 2002-ben a Kossuth téri nagygyűlésre. De Puskás Öcsi barátom is odavolt Viktorért, mondta is nekem: "Gyurika, én már nem tudok kimenni, de ha hívott a kis ember, menjél, és mondd meg neki, hogy vigyázzon, ha jön a láb, akkor átugorni!"

- Nem tudjuk nem észrevenni, milyen vastag határidőnaplóval jár. Állítólag tucatnyi vállalkozása van. Még így 70 fölött sem képes lazítani?

- Vállalkozásom már egy darab sincs, amióta húsz éve abbahagytam az autóalkatrész-kereskedést. Viszont szeretek barátok között lenni, üzletelgetni, ahogy ma mondják: lobbizni. Imádok segíteni. Valahogy úgy, mint a Vöröskereszt.

A cikk a HVG 2008/45. számában jelent meg.