Kóka most a Nabuccóért lobbizik

1 perc

2008.12.29. 13:38

A Nabucco-projekt nemzetközi védnöki testületének felállítását sürgeti Kóka János, hogy ezzel is mérséklődjön Magyarország energetikai kiszolgáltatottsága. A parlament Nabucco-bizottságának szabad demokrata elnöke az MTI-nek adott interjújában arra figyelmeztetett, hogy nincs több idő a késlekedésre.

Kóka János szerint január elején újra valósággá válhat a három évvel korábbi forgatókönyv, amikor az orosz-ukrán vita miatt veszélybe került a térség, és Magyarország gázellátása is. politikus felhívta a figyelmet, hogy az olaj ára negyedére esett vissza, a gázé viszont "az egekben jár, és ha Putyinon múlik, akkor ott is marad". Mint elmondta, eközben Oroszország sorra vásárolja fel a gáztározókat, valamint a még elérhető külföldi készleteket. Utalt arra is, hogy Kína éppen most egyezett meg Türkmenisztánnal, hogy két éven belül felépítenek egy 12 ezer kilométeres vezetéket, és így elvihetik a Nabucco gázvezetékhez szükséges gázt a késlekedő Európa elől.

Kóka János szerint az Európai Unió eddig tehetetlennek bizonyult, és cselekvés helyett csak stratégiai terveket gyártott. A liberális politikus úgy vélte, hogy minél hamarabb pénzügyi garanciákat kell szerezni az uniós bankoktól arra a 6-8 milliárd euróra, amelyből a Nabucco megépítése finanszírozható. Hozzátette: ehhez politikai egyetértésre és széleskörű politikai támogatás felmutatására is szükség van.

Kóka János a gyors cselekvést sürgetve arra is felhívta a figyelmet, hogy nekünk kell lépni, mert úgy tűnik, hogy a projekt az érintettek országoknak fontosabb, mint Brüsszelnek. Leszögezte: a Nabucco-bizottság végre gyors és hatékony segítséget vár a kormánytól és a Külügyminisztériumtól. Véleménye szerint a közeljövőben a Nabucco-bizottsággal együttműködve el kell látogatni olyan potenciális beszállító országokba, mint például Irak és Egyiptom, illetve "melegen kell tartani a kapcsolatokat" a Kaszpi-tenger országaival. Ezen kívül javasolja, hogy Barack Obama új kormányával hivatalba lépése után az elsők között kezdjünk el tárgyalni arról, hogy az Egyesült Államok milyen módon tud beszállni Európa gázellátási biztonságának növelésébe.