Hízelgés a főnöknek: amire ráfaraghatsz
Felejtsd el a megjegyzést, amely a főnök nyakkendőválasztása láttán kis híján kicsúszik a szádon, és a dicsérő szavakat is, amelyek új cipőjére – és kifinomult ízlésére – vonatkoznak! A hízelgés kétségkívül hatásos módja annak, hogy megkedveltesd magad feletteseddel, ám ha túllősz a célon, igyekezeteddel épp az ellenkezőjét éred el: kis teperőnek könyvelnek el. Hogyan ne viselkedj?
Kávé, tea, frissítő
© sxc.hu |
Erőltetett étkezés
„Hogy maga milyen sovány! Hoztam egy kis házi kosztot, kóstolja meg!” - nemcsak a főnököt, a legtöbb embert zavarja, ha valamelyik kolléga - amellett, hogy említést tesz testalkatának előnytelenségeiről -, szinte rátukmálja az ételt, feltételezve, hogy amit ő fogyaszt, arra a másiknak is szüksége van. Mielőtt mindenáron gondoskodni akarnál felettesedről, gondold át, vajon tényleg kell-e neki a segítséged - lehet, hogy azért nem eszik, mert diétázik, esetleg már ebédelt, ám ezt nem láttad, vagy egyszerűen csak nincs ideje rá. Ha ez utóbbit feltételezed, udvariasan kérdezd meg, kér-e valamit, megkóstolja-e a te ennivalódat. Ha nemleges választ kapsz, fogadd el, és ne erőltesd a dolgot!
Hibátlan megjelenés, harsány bókok
Abból nem lehet baj, ha olykor elismerő megjegyzést teszel főnököd megjelenésre - amennyiben kapcsolatotokba ez belefér -, ám a rendszeres bókolás ne váljon szokássá. Nem az a feladatod, hogy árgus szemekkel figyeld, főnököd hogyan öltözködik. Ha tudtára adod, hogy semmi sem kerüli el figyelmedet, amit felvesz, lehet, hogy legyezgeted a hiúságát, ám sokkal valószínűbb, hogy elgondolkodik azon, vajon munkaidőben nincs-e más dolgod, mint őt figyelni. Ezért óvatosan, csínján bánj a bókokkal!
Utánzás, koppintás
Irigyled főnököd nemtörödöm legyintését? Arra vágysz, hogy te is hanyagul dőlhess hátra, miközben egy ügyféllel egyeztetsz telefonon? Úgy akarsz viselkedni, mint főnököd, ezért utánzod gesztusait, mozdulatait, hanghordozását? Nem szégyen, ha másra akarsz hasolítani, ám ne csodálatod tárgyát utánozd, ne is arra törekedj, hogy úgy öltözz, mint ő, sokkal inkább saját egyéniségedet csiszold. Törekedj arra, hogy magabiztos, határozott és eredeti légy, akire felnézhetnek a többiek. Ha főnököd „ikertestvére” akarsz lenni, csak nevetségessé válsz.
Ugyanez vonatkozik a szóbeli megnyilvánulásokra is. Ne koppintsd le felettesed stílusát, kifejezésmódját. A szóviccek, amelyeket ő jó időben elsüt, a te szádból már nem hangzanak majd viccesen. Arról nem beszélve, hogy egyáltalán nem biztos, hogy mindent, amit tesz vagy mond, követned kell. Jegyezd meg, ha valami tetszik - egy mozdulat, egy kifejezés -, ám saját stílusodat ne befolyásolja felettesed viselkedése!