FT: Brüsszel kevesli a VW-törvényen tervezett változtatásokat

1 perc

2008.04.10. 09:37

Nem tartja elégségesnek az Európai Bizottság azokat a javaslatokat, amelyeket a német kormány dolgozott ki a Volkswagen cég megvédelmezésére hivatott törvény megváltoztatására az Európai Bíróság elmarasztaló döntése nyomán – jelentette csütörtökön a Financial Times.

VW Eos. A EB jobban átszabná a Volkswagen-törvényt
© VW
A brit üzleti napilap szerint Charlie McCreevy belső piaci biztos ilyen értelmű levelet intézett a német vezetéshez. Berlinben a lapnak megerősítették a levél tényét, de további kommentárt nem fűztek a témához.

A közel ötven éve alkotott VW-törvény ügyét többen (például a Mol Magyar Gáz- és Olajipari Nyrt. felvásárlását tervező osztrák OMV olajcég) hasonlónak tartják – jóllehet magyar részről ezzel nem értenek egyet – a tavaly elfogadott, lex Mol néven közismertté vált magyar jogszabályhoz, amelynek célja a stratégiai fontosságúnak minősített vállalatok megvédelmezése, és amelyet Brüsszel jelenleg szintén elemez.

Októberi döntésében az EU bírósága azt mondta ki, hogy a német törvény több pontjával korlátozza a tőke szabad áramlását, és így ütközik az uniós joggal. Indoklásként egyebek között a szavazati jogok 20 százalékra limitálását, illetve a részvényesi blokkoló kisebbség 20 százalékban történő megállapítását említették.

A bizottság szerint a januárban ismertetett berlini módosítási javaslatok több elemet tartanak meg az eredeti szövegből, mint azt Brüsszel kívánatosnak tartaná. McCreevy a levélben állítólag ismét kifogásolta a 20 százalékos blokkoló kisebbségi határt. Elképzelhető, hogy ezt a hónap végi Volkswagen-közgyűlésen a Németországban általános 25 százalékra módosítják, de ez egyelőre nem vehető biztosra.

A Molnál annak idején arra mutattak rá, hogy a magyar cégnél a 10 százalékos szavazati korlátot nem törvény szabályozza, hanem a társaság alapszabálya rögzíti, ráadásul Európa számos nagyvállalatánál használnak a Moléhoz hasonló szavazati korlátokat, s erről McCreevy maga is úgy foglalt állást, hogy a minden befektető számára transzparens szavazati korlátok összhangban vannak az uniós jogrenddel.

McCreevy újabb hivatalos eljárás megindításával fenyegette meg Németországot, de egyúttal kifejezte reményét, hogy Berlin teljesíti a bizottság követeléseit – derül ki a Financial Times jelentéséből.